.

Laureaci 2016

AUTORYTET

Mariusz Szczygieł

Reporter, pisarz i wielbiciel Czech. Założyciel Fundacji Instytut Reportażu oraz wydawnictwa Dowody Na Istnienie. Autor Antologii polskiego reportażu XX wieku. Studenci z całej Polski docenili go za reprezentowanie najwyższych standardów oraz wysoki poziom całokształtu pracy dziennikarskiej.

 

NAWIGATOR

Wacław Radziwinowicz "Crème de la Kreml. 172 opowieści o Rosji"

Za zbiór opowieści, który zabiera nas w podróż po wciąż tajemniczym, niebezpiecznym, a zarazem urokliwym kraju. Za bezkompromisowe opisy realiów putinowskiej Rosji w swoich korespondencjach, za które został ostatecznie wydalony z tego państwa. Za stworzenie kopalni wiedzy na temat tamtejszej sceny politycznej.
 

TORPEDA

Roman Osica [Radio ZET]

Za wzorowe dziennikarstwo radiowe. Za ekspresowe informowanie o najgłośniejszych aferach ostatniego roku. Za śledzenie sprawy podsłuchiwania dziennikarzy i prawników, za odkrycie audytu, będącego dowodem w sprawie oraz ujawnienie próby zatajenia jego wyników, a także za śledzenie zamieszania wokół reprywatyzacji działki Chmielna 70.
 

DETONATOR

Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski "Zatoka świń"

Za szczegółowy i wstrząsający opis jednego z największych w ostatnich latach seksskandalu w Polsce - wykorzystywania kilkudziesięciu nieletnich dziewczyn przez jednego mężczyznę. Za dotarcie do nowych faktów w sprawie i pokazanie, że za aferą stoją powiązane ze sobą wpływowe osoby z różnych branż. Za dziennikarskie dążenie do prawdy oraz wytrwałość w prowadzeniu wielomiesięcznego śledztwa, a także wykazanie się odwagą i determinacją.
 

AKUMULATOR

Mateusz Borek [Polsat Sport, Polsat]

Za uświetnienie Mistrzostw Europy 2016 w piłce nożnej szczerymi emocjami i humorem. Za wspieranie Polskiej Reprezentacji na każdym kroku, bez względu na wyniki. Za odnajdywanie się w komentowaniu wielu dyscyplin sportowych.
 

OBSERWATOR

Cezary Łazarewicz "Żeby nie było śladow. Sprawa Grzegorza Przemyka"

Za opisanie, po ponad 30 latach, sprawy Grzegorza Przemyka, maturzysty śmiertelnie pobitego przez milicję. Za dotarcie do akt, opowieści świadków i niesłusznie oskarżonych oraz za ukazanie kulis działań komunistycznej władzy, tuszującej jedno z najgłośniejszych zabójstw w PRL-u. Za skrupulatność w odtwarzaniu przebiegu wydarzeń i zaskakującą formę reportażu. Za pokazanie zatwardziałości systemu bezpieczeństwa narodowego oraz urzędowych koneksji, które przyczyniły się do komplikacji procesu.
 

PROWOKATOR

Paweł Reszka "Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy"

Za ujawnienie rozbudowanego systemu oszustw i zasad funkcjonowania największych polskich banków oraz firm ubezpieczeniowych. Za chęć pokazania prawdziwego oblicza manipulacji, której ofiarą może paść każdy. Za przekonanie rozmówców do wyjawienia tajemnic ich pracy oraz przedstawienia schematu bezwzględnych działań stosowanych w celu uzyskania korzyści. Za sprowokowanie do myślenia i postawienie pytania: jak funkcjonuje świat finansów? Za pokazanie, że chciwość to nie tylko cecha firm, ale także klientów.
 

INICJATOR

Anita Werner "Miss więzienia" [TVN Style]

Za bezbłędne odnalezienie się w innej niż dotychczas formie oraz tematyce. Za poruszający reportaż z brazylijskiego więzienia dla kobiet, do którego dziennikarka i polska ekipa została wpuszczona jako pierwsza i, jak na razie, jedyna na świecie. Za zdobycie pozwoleń oraz skłonienie do rozmów kobiet skazanych za najcięższe przestępstwa. Za ukazanie ich od innej strony.
 

REFORMATOR

Justyna Kopińska "Bo to tylko kobiety były" [Duży Format, Gazeta Wyborcza]

Za zwrócenie uwagi na problem gwałtów, aktów molestowania i mobbingu wobec kobiet w polskiej armii. Za skłonienie ich do mówienia, pomimo traumy oraz możliwych poważnych konsekwencji ze strony przełożonych. Za głośną publikację, po której Rzecznik Praw Obywatelskich rozpoczął kontrolę w służbach mundurowych.

Laureaci

Przypomnij sobie zwycięzców wszystkich edycji plebiscytu MediaTory i ich materiały.

Więcej

Albumy

Obejrzyj zdjęcia z poprzednich gal finałowych oraz innych wydarzeń, w których braliśmy udział.

Więcej

Identyfikacja wizualna

Zobacz, jak zmieniała się identyfikacja Mediatorów w ciągu ostatnich edycji.
.

Więcej

Biuro prasowe

Skontaktuj się z biurem prasowym, pobierz informacje prasowe i grafiki promocyjne.

Więcej