Poznaliśmy laureatów 6 edycji Plebiscytu MediaTory! [2012-12-01 19:26]

Mamy zaszczyt przedstawić laureatów 6. edycji plebiscytu MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie. Zdaniem kilkunastu tysięcy studentów dziennikarstwa z całej Polski to właśnie oni w 2012 roku kierowali medialną lokomotywę na właściwe tory.

AuTORytet: Marek Niedźwiecki

NawigaTOR: Konrad Piasecki

TORpeda: Krzysztof Berenda

DetonaTOR: Tomasz Patora

AkumulaTOR: Tomasz Zimoch

ObserwaTOR: Wojciech Jagielski

ProwokaTOR: Szymon Hołownia

InicjaTOR: Wojciech Bojanowski

ReformaTOR: akcja Gazety Wyborczej „Energia kobiet”

 

W kategorii TORpeda, w której nagradzamy dziennikarzy za udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać, statuetkę otrzymał reporter radia RMF FM Krzysztof Berenda. Studenci docenili, że przystępnie i kompetentnie przekazuje wiadomości gospodarcze oraz rozwiązuje na antenie zawiłe zagadki ekonomiczne, takie jak podwyżki cen benzyny czy sprawa Amber Gold.

Konrad Piasecki, gospodarz Kontrwywiadu, to drugi z dziennikarzy RMF FM, który otrzymał w tym roku statuetkę. Za dociekliwość w porannych rozmowach z politykami, które dawno wyszły poza ramy zwykłego reporterstwa, a zyskały rys publicystyczny oraz za skuteczne uzyskiwanie opinii, które wyznaczają temat debaty publicznej całego dnia Piasecki otrzymał statuetkę NawigaTOR

Za publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów w kategorii DetonaTOR zwyciężył po raz drugi reporter Uwagi TVN Tomasz Patora. Dziennikarz zdobył już statuetkę w 2010 roku za głośny materiał pt.: „Molestuje pacjentki, zamiast je leczyć”. W tym roku natomiast studenci docenili zdemaskowanie w reportażu „Afera solna” działań firm, które sól odpadową sprzedawały jako spożywczą. 

Akcja „Energia kobiet” (Gazeta Wyborcza) została nagrodzona ReformaTORem 2012 za kontynuowanie i wzmocnienie debaty o równości zainicjowanej przez Kongres Kobiet oraz za cykl reportaży, które uświadamiają, że walka o poprawę jakości życia kobiet w Polsce jest konieczna i możliwa do wygrania.

W kategorii InicjaTOR, w której nagradzamy dziennikarzy za to, że pokazują, że można inaczej, statuetkę otrzymał Wojciech Bojanowski za program TVN 24 Czarno na białym. Niekonwencjonalne materiały, które pokazują rzeczywistość w, wydawać by się mogło, najprostszej, ale zarazem bardzo oryginalnej postaci oraz niesztampowe podejście do tematu, dzięki któremu widz wprowadzony jest w „inny świat” od początku reportażu – to zdaniem studentów dziennikarstwa z 18 uczelni w Polsce najważniejsze cechy wyróżnionego programu. 

Za sportowy komentarz pełen wielkich emocji oraz wizji dużo głębszej, niż ta telewizyjna, a to, że dzięki niemu mecze Polaków na Euro 2012 brzmiały dużo lepiej, niż wyglądały, a najbardziej plastycznym i barwnym miejscem był w tym czasie eter Polskiego Radia – słowem, za ładowanie nas pozytywną energią – statuetka AkumulaTOR 2012 powędrowała do Tomasza Zimocha

Nagrodę w kategorii ObserwaTOR, przyznawaną dopiero od tego roku, za prawdziwe opowieści z innego – choć często bliskiego nam – świata, otrzymał Wojciech Jagielski. Studenci docenili jego reportaż „Wypalanie traw” o mieszkańcach RPA, który stanowi studium rewolucji i ewolucji społecznej. Nagrodzili za wyjątkowość stylu, dzięki której reportaż przekracza granice non-fiction, zbliżając się do literackiej opowieści. Za to, że pomimo tego niezmiennie największą rolę odgrywają w tym materiale niezafałszowane fakty.

Po raz drugi statuetka MediaTora została przyznana Szymonowi Hołowni. Tym razem w kategorii ProwokaTOR, za to, że zrezygnował z pracy w tygodniku Newsweek, nie zgadzając się z jego linią redakcyjną. Za to, że swoim odejściem zamanifestował sprzeciw wobec publikowania nierzetelnych, jego zdaniem, materiałów oraz za to, że pozostał w zgodzie ze swoim wewnętrznym głosem dziennikarza. Szymon Hołownia został nagrodzony również w 2008 roku statuetką NawigaTOR. 

Laureata ostatniej, najważniejszej kategorii plebiscytu, AuTORytet – w której nagradzamy dziennikarzy za to, że możemy się od nich uczyć rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów – poznaliśmy już wcześniej. Został nim dziennikarz Radiowej Trójki – Marek Niedźwiecki. Od 2010 roku tytuł ten przyznawany jest nie za osiągnięcia w ostatnim roku, ale za całokształt pracy dziennikarskiej. Dzięki temu nagroda zyskała ponadczasowy wymiar.

6. Gala MediaTorów – Studenckich Nagród Dziennikarskich już za nami. Kolejna edycja Plebiscytu w przyszłym roku! 


fot. Piotr Idem

Ostatnie newsy: Wszystkie newsy