Ile zarabia dziennikarz? - podsumowanie debaty [2013-03-20 19:01]

 

Dziennikarze stali się jednymi z pierwszych ofiar rewolucji internetowej. Nikt nie podejrzewał, że tak będzie –  tak określił położenie dziennikarzy na rynku pracy red. Michał Olszewski, jeden z uczestników debaty pod hasłem: „Od jedynki do pierwszego. Z czego żyje dziennikarz?”. 

Oprócz reportażysty i dziennikarza, związanego z Tygodnikiem Powszechnym i jednocześnie autora polemiki z red. Staszewskim, w debacie, która odbyła się 14 marca w Klubie pod Jaszczurami w Krakowie, udział wzięli: Beata Biel, dziennikarka telewizyjna, laureatka Grand Press, przez 10 lat związana z TVN, od ponad 2 lat freelancerka, producentka TV oraz Michał Kolanko, dziennikarz, bloger angażujący się w nowe projekty medialne m. in. 300polityka

Pobudką do zorganizowania debaty stała się polemika Michała Olszewskiego z tekstem napisanym przez Wojciecha Staszewskiego, w którym ten ostatni wylał swoje żale dotyczące zbyt niskich płac w zawodzie dziennikarza. Redaktor Olszewski zaczął więc debatę w nawiązaniu do słów Staszewskiego – Dziennikarze w Polsce zarabiają za mało, ale nigdy nie byłbym taki wylewny w tym temacie

Redaktor Beata Biel opowiadała o ciemnych i jasnych stronach bycia freelancerem w tym zawodzie. Z jednej strony ma się pewną swobodę, z drugiej jednak jest to ciężki kawałek chleba, szczególnie dla dziennikarzy telewizyjnych. Prasowi mają łatwiej. Podkreślała również, iż jest to bardzo trudne, chociażby ze względu na legitymacje prasowe, których freelancerzy nie posiadają. 

Redaktor Michał Kolanko, zapytany o stan dziennikarstwa internetowego i o portal 300polityka.pl, którego jest współtwórcą, wypowiedział się dosadnie: –Rynek reklam w internecie jest zepsuty – to nie działa. Najpierw trzeba zainwestować. 

W dalszej części dyskusji poruszano m. in. temat rozróżnienia dziennikarzy od dziennikarskich celebrytów i ich zarobków, tak zwanych umów śmieciowych, na które większość dziennikarzy jest zatrudniana, płatnego dostępu do internetowych treści dziennikarskich oraz praktyk stosowanych przez niektórych dziennikarzy podczas tworzenia tekstów, czyli zasady „kopiuj + wklej”. 

Po oficjalnej części debaty nadszedł czas na pytania od publiczności, podczas których nasi goście zgodnie stwierdzili, iż w dziennikarstwie najważniejsza jest pasja. –Bez pasji nie da się być dobrym dziennikarzem – podsumowała red. Beata Biel. 

Zapis całej debaty będzie można przeczytać już wkrótce w przygotowywanym przez nas raporcie na temat zarobków dziennikarzy i wpływu zmian ekonomicznych w mediach na jakość dziennikarstwa w Polsce.

Gospodarzem i moderatorem debaty był Dawid Rydzek. Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ. 

 

Ostatnie newsy: Wszystkie newsy