Za publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów.

o nas

Maciej Duda [tvn24.pl]

Za wnikliwe dziennikarskie śledztwa, a w szczególności to dotyczące toczącej się już od ponad 11 lat sprawy porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Za wytrwałość w zdobywaniu istotnych informacji i wysłuchanie opinii wszystkich zainteresowanych stron. Za nieustępliwość w dochodzeniu do prawdy, mimo wielu rozbieżnych zdań, sprzeczności w zeznaniach świadków i trwającej od lat zmowy milczenia. Za nieustanne próby ustalenia winnych zaniedbań w śledztwie, którego przebieg od lat wstrząsa polską opinią publiczną. Zobacz więcej. 

Tomasz Grynkiewicz [Internet ad ACTA (Gazeta Wyborcza)]

Za zwrócenie uwagi na słabo słyszalny głos organizacji pozarządowych ostrzegających przed porozumieniem ACTA i nagłośnienie informacji o wydaniu zgody przez polski rząd na ratyfikowanie traktatu. Okładkowy artykuł uwidocznił fasadowość konsultacji społecznych i jako pierwszy zwrócił uwagę na kontrowersyjny sposób podjęcia decyzji o podpisaniu ACTA. Tekst zapoczątkował prawdziwą medialną lawinę, która zaowocowała gorącą reakcją społeczeństwa, protestami na wielką skalę, a w ostateczności wycofaniem się polskiego rządu z ratyfikowania ACTA. Nominowany również za wytrwałe relacjonowanie tematu i przedstawienie opinii wszystkich zainteresowanych stron, nawet po opadnięciu emocji związanych z traktatem. Zobacz więcej 1, 2, 3.  

Robert Mazurek [Alfabet Leminga (Uważam Rze)]

Za stworzenie „Alfabetu Leminga” i rozpowszechnienie terminu, który w ostatnim roku mocno odznaczył się zarówno w mowie potocznej, jak i w poważnej debacie publicznej. Oryginalne opisanie zjawiska i określonego stylu życia sprawiło, że pojęciem tym zaczęli posługiwać się jego zwolennicy i przeciwnicy, ci, których miało ono opisywać i ci, którzy stworzyli z niego narzędzie napiętnowania określonych postaw społecznych. Artykuł wzbudził gorącą dyskusję nad kondycją polskiej klasy średniej, nad czynnikami, które wpływają na kształtowanie ich postaw życiowych. Zwrócił również uwagę na światopoglądową przepaść, która dzieli Polaków. Zobacz więcej. 

Redakcja Pulsu Biznesu [Taśmy PSL, czyli przychodzi Łukasik do Serafina]

Za publikację treści kontrowersyjnej rozmowy między Władysławem Łukasikiem a Władysławem Serafinem. Za ujawnienie nagrania ukazującego szokujące mechanizmy zarządzania spółkami, nad którymi pieczę sprawują osoby zaufania publicznego. Za upowszechnienie zapisu rozmowy, która odbiła się głośnym echem nie tylko wśród mediów, i której skutki dosięgły osób na najwyższym szczeblu władzy. Zobacz więcej. 

Tomasz Patora [Afera solna (Uwaga! TVN)]

Za zdemaskowanie działań firm, które sól odpadową – przeznaczoną m. in. do posypywania dróg – sprzedawały przetwórniom jako sól spożywczą. Za wielomiesięczne śledztwo, uparte poszukiwanie niezbitych dowodów i odwagę w zdobywaniu informacji. Za reportaż, który wstrząsnął polskim społeczeństwem i wywołał szereg dyskusji na temat pracy służb sanitarnych. Za odwagę w zdobywaniu niebitych dowodów. Za sprawą materiału w całym kraju przeprowadzono  kontrole zakładów przetwórczych, w wyniku których zabezpieczono kilkaset ton szkodliwego produktu. Zobacz więcej 1, 2, 3.