Gdzie nagradzamy ludzi mediów za odważne decyzje, które dają nam do myślenia.

o nas

Ks. Adam Boniecki

Za odważne wypowiedzi, w których nie bał się wyrażać własnego zdania o sprawach absorbujących Kościół i za które został ukarany nakazem ograniczenia wypowiedzi publicznych poza "Tygodnikiem Powszechnym", gdzie pełni funkcję redaktora seniora. Za to, że dziennikarska misja i dbałości o wartości profesjonalnego dziennikarstwa zwyciężyły nad presją wywieraną przez przełożonych. Zobacz więcej. 

Szymon Hołownia

Za to, że zrezygnował z pracy w tygodniku “Newsweek”, nie zgadzając się z jego linią redakcyjną. Za ostrą, publiczną ocenę redakcji, w której pracował. Za to, że swoim odejściem zamanifestował sprzeciw wobec publikowania jego zdaniem nierzetelnych materiałów w jednym z najbardziej opiniotwórczych tygodników w Polsce. Za decyzję, która pociągnęła za sobą falę rozmów na temat obniżania wartości na polskim rynku medialnym oraz za to, że pozostał w zgodzie ze swoim własnym, wewnętrznym głosem dziennikarza. Zobacz więcej.

Tomasz Raczek

Za wyrażenie głośnej i bezkompromisowej opinii na temat filmu „Kac Wawa”. Za odwagę i obronę swojego poglądu, mimo oskarżeń przez producenta filmu o przekroczenie kompetencji krytyka filmowego. Za wywołanie dyskusji o granicach i formie krytyki dziennikarskiej oraz o granicach wpływu twórcy działa na recenzenta. Za pokazanie, że bezkompromisowe opinie mogą przebić się do debaty publicznej, nawet jeśli wyrażane są tylko na Facebooku. Zobacz więcej. 

Teresa Torańska [Bielan z Torańską: Wywiad nieautoryzowany (Newsweek)]

Za opublikowanie na łamach tygodnika “Newsweek” nieautoryzowanego wywiadu z europosłem Adamem Bielanem dotyczącego kulis pracy i relacji czołowych polityków PiSu. Za pokazanie systemu myślenia polityka, dla którego od światopoglądowych wartości ważniejsze okazały się szanse na karierę polityczną. Za to, że opieszałość w autoryzacji ze strony bohatera wywiadu i późniejszy jego prostest wobec publikacji nie wpłynęły na decyzję wydawniczą. Za wywołanie debaty o prawach dziennikarza w kontekście dostępu społeczeństwa do informacji. Zobacz więcej. 

Jacek Żakowski [Po co nam taki sport? (Polityka)]

Za artykuł, w którym podważa status Igrzysk Olimpijskich jako najważniejszego wydarzenia sportowego roku. Za to, że wśród powszechnego optymizmu mediów potrafił zabrać odosobniony głos, który krytycznie ocenia zjawisko sport-biznesu, komercjalizację sportu i wykorzystywanie Olimpiady w celach politycznych. Za zadawanie trudnych i niewygodnych pytań o finansowanie sportu wyczynowego przez państwo i umiejętność obrony swoich kontrowersyjnych poglądów. Zobacz więcej.