Za udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać.

o nas

Krzysztof Berenda [Fakty Ekonomiczne RMF FM]

Podwyżki cen benzyny, sprawa Amber Gold, korzystne oprocentowanie pożyczek – te i inne ekonomiczne zagadki rozwiązywał na antenie RMF FM w tym roku. Nie trzeba nikogo długo przekonywać, że w czasach kryzysu gospodarczego przystępne i kompetentne przekazywanie wiadomości gospodarczych jest dla słuchaczy bezcenne. Nominowany za rzetelne „Fakty Ekonomiczne”, w których objaśnia często niezrozumiałe zagadnienia gospodarki i ekonomii oraz zdradza, jak się w nich odnaleźć. Zobacz więcej. 

Kamila Biedrzycka-Osica [TVP Info]

Za umiejętność stawiania trudnych pytań i dociekliwość w rozmowach z politykami w programie „Gość poranka”. Za przybliżanie często niejednoznacznej sejmowej rzeczywistości w rzetelnych relacjach z parlamentu. Za wytrwałość, charyzmę i udowadnianie, że profesjonalne dziennikarstwo można uprawiać niezależnie od medium. Zobacz więcej. 

Jerzy Haszczyński [Rzeczpospolita]

W ciągu ostatnich dwunastu lat kierowania działem zagranicznym Rzeczpospolitej relacjonował wydarzenia z różnych zakątków świata. W ostatnim roku przybliżał m. in. sprawy mniejszości polskiej na Litwie czy kiełkujące nastroje demokratyczne w Rosji. Przedstawił również obraz gwałtownych przemian w opanowanych przez arabską wiosnę krajach muzułmańskich i zebrał je w książce „Mój brat obalił dyktatora”. Nominowany za relacje z krajów, gdzie wciąż toczy się bój o suwerenność oraz za tłumaczenie zachodzących w nich zmian i prognozowanie ich konsekwencji. Zobacz więcej. 

Beata Płomecka [Polskie Radio]
Za rzetelną i precyzyjną korespondencję z Brukseli i instytucji UE. Za przybliżanie polskim słuchaczom spraw ważnych dla każdego Europejczyka. Negocjacje unijnego budżetu, kontrowersyjna sytuacja Grecji, problemy z członkostwem w strefie euro – te i inne skomplikowane kwestie relacjonuje w przystępny i jasny sposób. Dokłada wszelkich starań, aby komunikaty związane z problemami strefy euro były ciekawe dla wszystkich słuchaczy. Nominowana za szybki i rzetelny przekaz skomplikowanych europejskich zagadnień oraz za udowodnienie, że aby to osiągnąć wystarczy niekiedy nawet 50 sekund. Zobacz więcej. 

Wacław Radziwinowicz [Gazeta Wyborcza]
Za relacje z wydarzeń w Rosji, między innymi z odbywających się tam wyborów parlamentarnych oraz następujących po nich społecznych protestów. Za dogłębne analizy, rozmowy z ekspertami w kwestiach ważnych zarówno dla Polaków, jak i Rosjan. Za dociekliwość w diagnozowaniu tamtejszych problemów oraz wytrwałość w poszukiwaniu rozwiązań polsko-rosyjskich nieporozumień. Zobacz więcej.