Bartosz Janiszewski ["Fundacja na rzecz prezesa" (Wprost)]
Za śledztwo dziennikarskie ujawniające liczne nieprawidłowości w działaniach Jakuba Śpiewaka, założyciela fundacji Kidprotect.pl. Za publikację, która sprowokowała śledztwo prokuratury i rozpoczęła publiczną dyskusję o działalności polskich fundacji. Zobacz wiecej. 


Cezary Łazarewicz  [tekst "Orzeł może" (Tygodnik Powszechny)]
Za opisanie, m.in.: działań agencji PR-owych, których wpływ może doprowadzić do nieprawidłowości w tworzeniu prawa. Za dyskusję o tym, kto pełni dziś funkcję IV władzy: dziennikarze czy agencje PR? Zobacz więcej.


Mariusz Szczygieł [„Śliczny i posłuszny” (Duży Format, Gazeta Wyborcza)]
Za wstrząsający reportaż o kobiecie skazanej za zabójstwo 6-letniego pasierba, która po kilku latach od odbycia kary podjęła pracę w szkole i została ekspertem MEN. Za wywołanie burzliwej dyskusji na temat zacierania się wyroku w polskim prawie i skłonienie polityków oraz instytucji państwowych do zajęcia stanowiska w sprawie. Zobacz wiecej. 


Bertold Kittel, Jarosław Jabrzyk i Michał Stankiewicz [„W imieniu Kościoła” (Superwizjer, TVN)]
Za śledztwo dziennikarskie, które obnażyło kulisy wycen i sprzedaży przejętego przez komunistyczne rządy majątku Kościoła katolickiego. Za wskazanie osób zamieszanych w korupcję w Kościelnej Komisji Majątkowej. Zobacz więcej. 


Łukasz Frątczak i Tomasz Sekielski [(Po prostu, TVP1)]
Za materiał, który udowodnił, jak łatwo jest wnieść na posiedzenie Sejmu substancje będące podstawą do sporządzenia ładunków wybuchowych. Za prowokację dziennikarską, która spowodowała audyt w Straży Marszałkowskiej oraz rozpoczęła dyskusję o tym, jak strzeżony jest Sejm. Zobacz więcej.