Krzysztof Miller [„13 wojen i jedna”]
Za szczerą i osobistą książkę o największych konfliktach zbrojnych XX wieku. Za przybliżenie realiów pracy fotoreportera wojennego – nie tylko w podróży, na linii strzału, ale również po powrocie do domu. Za spojrzenie na konflikty fotoreporterskim okiem i utrwalenie ich za pomocą słowa, a nie obiektywu. Zobacz wiecej. 


Paweł Smoleński [„Arab strzela, Żyd się cieszy”]
Za nieustępliwe próby ukazania skomplikowanej sytuacji we współczesnym Izraelu. Za reportaż, w którym oddaje głos wszystkim stronom konfliktów społecznych, kulturowych i narodowych. Za niezwykle poruszające słodko-gorzkie opowieści ze świata ogarniętego wieczną wojną. Zobacz więcej.


Marek Wałkuski [„Wałkowanie Ameryki”]
Za pozbawioną naukowego tonu opowieść o życiu w Stanach Zjednoczonych oraz rzetelny obraz jego mieszkańców i burzenie stereotypów z nimi związanych. Za umiejętne łączenie spraw ważnych i błahych, dzięki czemu książka zarówno bawi czytelników, jak i zmusza do refleksji. Zobacz wiecej. 


Maciej Wasielewski  [„Jutro przypłynie królowa”]
Za reportaż obnażający prawdę o pozornie doskonałej społeczności wyspy Pitcairn. Za historię o tym, jak przemoc seksualna staje się częścią codzienności jej mieszkańców. Za doskonałe językowo studium zasad rządzących zamkniętą społecznością i opowieść o tym, jak wspaniały sen przeradza się w koszmar. Zobacz więcej. 


Agata Grzybowska, Wojciech Karpieszuk [„Zabić geja” (Duży Format, Gazeta Wyborcza)]
Za połączenie sił fotoreporterki i reportażysty. Za publikację, która zwróciła uwagę na problem skrajnej nietolerancji wobec homoseksualistów w Ugandzie. Za trafny opis społeczeństwa dławionego nieufnością nawet wobec najbliższych oraz zmuszające do namysłu fotografie przedstawiające jego ofiary. Zobacz więcej.