Endy Gęsina-Torres [Po prostu, TVP1]
Za ryzykowanie utratą wolności w imię społecznego dobra. Za to, że świadomy konsekwencji złamał prawo, by pokazać wstrząsające realia panujące w Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku. Za skłonienie do refleksji na temat granic dziennikarstwa interwencyjnego. Zobacz wiecej. 


Robert Mazurek [„Pochodnie przeciw ludziom” (Rzeczpospolita)]
Za wywiad z posłanką PO – Ligią Krajewską, będący prowokacją dziennikarską, w którym udowodnił, że posłanka nie zna programu własnej partii. Za próbę pokazania, co tak naprawdę liczy się w polityce. Za to, że nie uwzględnił w tekście zmian, których domagała się rozmówczyni i wywołał dyskusję na temat granic autoryzacji. Zobacz więcej.


Andrzej Stankiewicz  
Za odważną krytykę praktyk redakcyjnych redaktora naczelnego oraz wydawcy tygodnika „Wprost”. Za to, że podjął decyzję o odejściu z pisma po tym, jak tekst jego autorstwa o finansach Aleksandra Kwaśniewskiego został opublikowany w tygodniku w zmanipulowanej zdaniem autora wersji. Zobacz wiecej. 


Odejście z „Uważam Rze” 
Za odważną decyzję rezygnacji z pracy w jednym z największych tygodników w Polsce w imię lojalności ze zwolnionym redaktorem naczelnym Pawłem Lisickim. Za udowodnienie, że w polskim dziennikarstwie przywiązanie do własnych ideałów i praca w zgodzie z samym sobą są nadal dla wielu wartościami nadrzędnymi.