0

10. AuTORytetem zostaje… Mariusz Szczygieł!

mariusz-szczygiel-autorytetem

mariusz-szczygiel-autorytetem

Studenci z 22 uczelni z całej Polski zdecydowali, że do grona laureatów w kategorii AuTORytet, w Jubileuszowej edycji Plebiscytu MediaTory, dołączy Mariusz Szczygieł! Głosujący docenili go za całokształt jego działalności zawodowej, w tym liczne publikacje, wywiady i reportaże. Nagrodzony statuetką w 2013 roku w kategorii DetonaTOR za kontrowersyjny reportaż “Śliczny i posłuszny”, tym razem zyskał uznanie za swój ogólny wkład w rozwój polskiego dziennikarstwa. Doceniany zarówno w  Polsce, jak i poza jej granicami, od lat inspiruje i motywuje kolejne pokolenia studentów do ciągłego rozwoju swojego dziennikarskiego warsztatu.

– Kiedy zaczynają się jakieś dyskusje o mediach, o naszym zawodzie, o Polsce, najczęściej mam ochotę powiedzieć „nie wiem”. Mnóstwo nazwisk, które słyszę rano w wiadomościach radiowych czy telewizyjnych nic mi nie mówi. Nie wiem, czy ustawa o stałej cenie na książki to dobry pomysł, czy nie. Nie mam jednoznacznego zdania na sytuację, w której „Gazeta Wyborcza” została pozbawiona ogłoszeń państwowych spółek. Nie przeczytałem żadnego tekstu Żiżka. I mam nadzieję, że studenci, którzy przyznali mi swoją nagrodę nie oczekują ode mnie zdania na te tematy. – mówi Mariusz Szczygieł, tegoroczny AuTORytet studentów. Może od razu powiem, co umiem. Umiem słuchać ludzi, umiem pomóc im wyartykułować swoje myśli i przeżycia, umiem tak zbudować swój tekst, żeby przytrzymać czytelnika, umiem ciekawie mówić o polskich reportażach. To właściwie tyle. Bo przede wszystkim trzymam się zasady: nie przekraczam granicy, jeśli nie mam walizki – dodaje wyróżniony reportażysta.

Tytuł AuTORytetu przyznawany jest od początku istnienia Plebiscytu, ale w 2010 roku zmieniono obowiązującą formułę – wtedy zdecydowano, że ta nagroda będzie wyrazem uznania dla całokształtu działalności dziennikarskiej laureata, a nie, jak dotychczas, za jego dokonania w ciągu ostatniego roku akademickiego. Ta kategoria jest szczególna, również dlatego, że głosujący mogą sami podać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski wzór lub skorzystać z listy pomocniczych propozycji – przyznaje Wioletta Klytta, prezes Stowarzyszenia MediaTory.
Na statuetkę AuTORytetu mają szansę osoby związane ze światem mediów, których dorobek zawodowy prezentuje się na wysokim poziomie merytorycznym i stanowi istotną wartość dla kolejnych pokoleń studentów. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m. in. Marek Niedźwiedzki, Wojciech Jagielski, Wojciech Mann, Hanna Krall, czy ks. Andrzej Boniecki, którzy przez lata swoją postawą pokazali, że swoją pracę wykonują profesjonalnie i rzetelnie, zachowując przy tym najwyższe standardy zawodu dziennikarza.

3 grudnia o godz. 17:00 w Auditorium Maximum UJ przy ulicy Krupniczej 33, odbędzie się Jubileuszowa Gala Finałowa Plebiscytu, podczas której Mariusz Szczygieł odbierze statuetkę AuTORytet. Wtedy poznamy też pozostałych laureatów w ośmiu różnych kategoriach!

Do zobaczenia!

Damian Kałwa
Damian Kałwa
Student elektronicznego przetwarzania informacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na co dzień webdeveloper i specjalista SEO we własnej firmie. W wolnym czasie robi zdjęcia i jeździ na rowerze. W MediaTorach drugi rok z rzędu szef działu technicznego.