0

AuTORytetem zostaje… Ewa Ewart!

Ponad 10 tysięcy studentów z 22 polskich uczelni zdecydowało, że  laureatką w kategorii AuTORytet zostanie Ewa Ewart. Statuetkę odbierze już 2 grudnia podczas Gali Finałowej w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W kategorii AuTORytet studenci z całej Polski wyróżniają dziennikarzy i ludzi mediów, od których mogą uczyć się profesjonalizmu, rzetelności oraz najwyższych standardów. Tytuł AuTORytetu może otrzymać osoba, której dorobek zawodowy prezentuje się na wysokim poziomie merytorycznym i stanowi istotną wartość dla młodego pokolenia dziennikarzy.

Nagroda ta przyznawana jest od początku istnienia Plebiscytu, lecz w 2010 roku zmieniono obowiązującą formułę: zdecydowano, że będzie ona wyrazem uznania dla całokształtu działalności dziennikarskiej laureata, a nie, jak dotychczas, za jego dokonania w ciągu ostatniego roku akademickiego.

– Ta kategoria jest szczególna również dlatego, że głosujący studenci mogą sami podać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski wzór. Nie podajemy w niej listy nominowanych nazwisk, jak w przypadku innych nominacji – przyznaje Wioletta Klytta, prezes Stowarzyszenia MediaTory.

Tegoroczna laureatka, Ewa Ewart to między innymi reportażystka i producentka filmów dokumentalnych. Tytuł AuTORytetu to już kolejna nagroda dziennikarki w Plebiscycie MediaTory. W 2011 roku była nominowana w kategorii DetonaTOR za film “W milczeniu”, pokazujący wspomnienia bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej. Natomiast trzy lata później zdobyła statuetkę InicjaTORa za dokument “Zdobyć miasto”. Studenci docenili wówczas obiektywny i inny niż dotychczasowe dokument o Powstaniu Warszawskim oraz sposób, w jaki dokumentalistka skontrastowała obraz starej i nowej Warszawy. Rozmowę z laureatką można obejrzeć w tym miejscu: https://www.youtube.com/watch?v=-T3fx6lexKs

Ewa Ewart dołącza do szerokiego grona laureatów tej zaszczytnej kategorii. W ubiegłych edycjach Plebiscytu studenci wyróżnili między innymi: Wojciecha Manna, Hannę Krall, Marka Niedźwieckiego, Monikę Olejnik, Wojciecha Jagielskiego oraz Mariusza Szczygła.  

Zwycięzców w pozostałych ośmiu kategoriach poznamy podczas 11. Gali Finałowej, która odbędzie się 2 grudnia o godzinie 17:00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

Michał Jeleń
Michał Jeleń
Krakus z krwi i kości, od dziecka zakochany w sporcie, a w szczególności w rodzimej piłce nożnej. Pasjonat wycieczek rowerowych oraz przeżywania sportowych emocji na stadionie. Student dziennikarstwa, który w MediaTorowym teamie jest nowicjuszem. Stara się wcielać w życie hasło "Duc in altum".