0

Koordynatorzy o planach i marzeniach zawodowych, mediach i pracy na Jamajce

koordynatorzy-o-planach-i-marzeniach

koordynatorzy-o-planach-i-marzeniach

Pierwsze pytanie brzmiało: Gdybyś miał możliwość spełnienia swojego największego zawodowego marzenia, co by to było? Okazało się, że dla większości koordynatorów marzeniem zawodowym jest praca w mediach, nie tylko polskich, prowadzenie własnego programu. Niektórzy chcą zostać drugą Martyną Wojciechowską lub Moniką Olejnik. Wśród koordynatorów znalazły się również osoby zainteresowane tematyką Public Relations. Marta Kaczorowska z Uniwersytetu Gdańskiego marzy o własnej agencji PR w Trójmieście, a Marcin Matejek z Politechniki Koszalińskiej chce objąć stanowisko PR Managera ds. promocji gier i filmów.

Marzenia trochę mniej związane z dziennikarstwem ma Ola Słoka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Myślę, że mogłabym zostać dyrektorem domu kultury w moim rodzinnym mieście – to takie mniejsze marzenie. Ale najbardziej byłabym zadowolona ze stanowiska ambasadora na Jamajce. Odpowiadając na nasze drugie pytanie: Gdzie widzisz siebie za 15 lat? – Szczerze mówiąc, to nie mam pojęcia. Za to mam milion pomysłów na minutę, jeśli chodzi o moją przyszłość i nie wiem na razie, na który się zdecydować. Wszyscy koordynatorzy za 15 lat zgodnie widzą siebie w mediach, podróżując, oddając się idei dziennikarstwa i poznając ciekawych ludzi.

Odpowiedzi na trzecie pytanie: Na jaki kompromis w życiu zawodowym nigdy byś się nie zgodził? udowodniły, że wśród studentów dziennikarstwa istnieje profesjonalizm, dążenie do prawdy i rzetelności oraz etyka zawodowa. Nigdy nie zgodziłbym się na przeinaczenie moich słów, informacji zawartych w moim artykule, wypowiedzi mojego rozmówcy, w taki sposób, z którego wynikałoby, że jestem kłamcą lub, co gorsza, że słowa osoby, z którą rozmawiam są niezgodne zupełnie z tym, co wcześniej mi powiedziała – pisze Adam z Olsztyna. Magda Furmanowska z Uniwersytetu Wrocławskiego – Nigdy nie zgodziłabym się na pracę w opozycji do moich poglądów. Jeśli polityka firmy, w której będę pracować, będzie odmienna od moich przekonań długo nie zagrzeję tam miejsca.

Zasadnicze pytanie zostawiliśmy na koniec. Chcieliśmy, aby nasi koordynatorzy wypowiedzieli się na temat związany z ich przyszła pracą, a jednocześnie oddający ideę Plebiscytu MediaTory. Na pytanie: Czym dla Ciebie jest wartościowe dziennikarstwo? wszyscy zgodnie odpowiedzieli, że to przede wszystkim rzetelność i kompetencja, pasja i oddanie, które nadają wtedy tej pracy szczególne znaczenie. Cytujemy dwie wypowiedzi, które puentują wypowiedzi naszych koordynatorów:

Takie, które nie tylko wytyka i wylicza błędy, ale pomaga i wskazuje właściwą drogę; takie, które jest otwarte na zdrową i kulturalną polemikę, a nie wyzywa od kłamców; wreszcie takie, któremu przyświecają idee szacunku i tolerancji oraz swobody wyznaniowej/światopoglądowej/rozwojowej – Krzysztof Gałaj z Uniwersytetu Warszawskiego.

Uważam, że dziennikarz w swojej pracy powinien dbać o to, aby jego materiał był jak najbardziej rzetelny, w 100% zgodny z faktami. Wartość dziennikarstwa jest tym wyższa im mniej boimy pisać się o błędach rządu, aferach, przekrętach w strukturach ministerialnych czy instytucjach takich jak ZUS czy PZPN. Dziennikarz powinien reprezentować głos społeczeństwa, być pośrednikiem między zwykłymi ludźmi a elitą rządzącą, powinien wywierać presję na władzy, by działała względem potrzeb narodu, a nie własnych celów – Piotrek Malinowski z Wyższej Szkoły Zarządzania „Edukacja” we Wrocławiu.

Damian Kałwa
Damian Kałwa
Student elektronicznego przetwarzania informacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na co dzień webdeveloper i specjalista SEO we własnej firmie. W wolnym czasie robi zdjęcia i jeździ na rowerze. W MediaTorach drugi rok z rzędu szef działu technicznego.