0

OŚWIADCZENIE STOWARZYSZENIA MEDIATORY z dnia 28 listopada 2018 roku

WIADCZENIE STOWARZYSZENIA MEDIATORY
z dnia 28 listopada 2018 roku

12 października 2018 roku Stowarzyszenie MediaTory otrzymało maila od Pani Dominiki Baraniec i Pana Grzegorza Krzywaka, dotyczącego jednej z nominacji w Plebiscycie MediaTory 2018. Nadawcy „domagali się jak najszybszego sprostowania nieprawdziwych i krzywdzących współautorów informacji, które pojawiły się w treści materiału dotyczącego nominacji” Dawida Serafina (dziennikarza Onetu) w kategorii TORpeda.

Informacja ta, towarzysząca wysłanej do mediów 9 października 2018 roku liście nominacji w Plebiscycie Mediatory 2018, brzmiała: Za dotarcie do informacji w sprawie Roberta J., która została nazwana największą zagadką w historii polskiej kryminalistyki. Za rzetelne dziennikarskie śledztwo dotyczące zabójstwa i oskórowania studentki sprzed 19 lat. Za dotarcie do świadków wydarzeń, którym próbowano przypisać brutalną zbrodnię i reportaż, będący efektem ponad rocznej pracy nad sprawą. Informacja w skróconej wersji pojawiła się również na stronie internetowej Plebiscytu (mediatory.pl).

W ocenie Stowarzyszenia MediaTory wszystkie powyższe informacje są prawdziwe:

  1. Dawid Serafin dotarł do informacji w sprawie Roberta J. oskarżonego o zabójstwo studentki sprzed 19 lat.
  2. Sprawa Roberta J. nazywana była w doniesieniach medialnych „największą zagadką w historii polskiej kryminalistyki”.
  3. Dawid Serafin w opinii Stowarzyszenia MediaTory, Jury Preselekcyjnego i Komisji Selekcyjnej Plebiscytu przeprowadził rzetelne dziennikarskie śledztwo w tej sprawie oraz dotarł do świadków opisywanych wydarzeń.
  4. Dawid Serafin jest autorem przekrojowego reportażu „19 lat temu oskórował studentkę. Podejrzany o morderstwo został zatrzymany. Ujawniamy kulisy śledztwa.” https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/19-lat-temu-oskorowal-studentke-podejrzany-o-morderstwo-zostal-zatrzymany-ujawniamy/vj5rq2e

Nasze stanowisko dotyczące protestu przekazaliśmy Pani Dominice Baraniec i Panu Grzegorzowi Krzywakowi w wiadomości 18 października 2018 roku. W naszej opinii szeroko odnieśliśmy się do niezasadności przedstawionego protestu. Po miesiącu (18 listopada 2018 roku) otrzymaliśmy odpowiedź z podtrzymaniem protestu. Ze smutkiem i zdziwieniem przyjęliśmy fakt, że w odpowiedzi tej Pani Dominika Baraniec i Pan Grzegorz Krzywak poinformowali nas, że jeśli nie usuniemy lub nie zmienimy nominacji „sprawa trafi do sądu”.

Stowarzyszenie MediaTory oświadcza, że wciąż podtrzymuje swoje stanowisko z dnia 18 października 2018 roku. Informujemy również, że za autora tekstu uznajemy zawsze dziennikarza, który jest podpisany pod danym materiałem. Pod wyżej wspominanym tekstem podpisany jest wyłącznie Dawid Serafin, a to ten tekst jest głównym przedmiotem nominacji. Zdajemy sobie sprawę, że często nad samą sprawą pracuje kilkoro dziennikarzy czy też kilka redakcji, ale o tym, który finalnie materiał (efekt pracy) ma zostać nominowany w Plebiscycie, decyduje Stowarzyszenie MediaTory, które jest organizacją niezależną.

W mailu otrzymanym 18 listopada 2018 od Pani Baraniec znalazł się również komentarz (pisownia oryginalna): Sformuowanie „oskórowana studentka” nieprzystoi nietylko osobie ktora zamierza byc w przyszlosci dziennikarzem, ale przede wszystkim żadnemu czlowiekowi. Skórowac można zwierzęta. Ze względu na pamięć o Kasi i spokój jej rodziny prosze uważac na takie zwroty. Dodam jeszcze, że Kasia w momencie zabójstwa nie byla nastolatką.

W odniesieniu do powyższego komentarza Pani Baraniec Stowarzyszenie MediaTory, zauważa, że sformułowanie będące przedmiotem komentarza, nie pojawiło się w żadnych komunikatach Stowarzyszenia. Samo sformułowanie „oskórowanie” natomiast pojawiało się w licznych przekazach medialnych dotyczących sprawy, w tym również w artykułach publikowanych na stronie internetowej Radia Kraków, jak również zostało użyte przez samego Pana Grzegorza Krzywaka (Tweet na profilu Pana Grzegorza Krzywaka z dnia 4 października 2017):

https://twitter.com/GKrzywak/status/915558136781656067/photo/1

 

Prezes Stowarzyszenia MediaTory

Wioletta Klytta