.

Laureaci

10. Edycja Plebiscytu - 2016 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 10. Edycji Plebiscytu MediaTory

 

Czytaj relację z gali...

 

AUTORYTET
Mariusz Szczygieł



Reporter, pisarz i wielbiciel Czech. Założyciel Fundacji Instytut Reportażu oraz wydawnictwa Dowody Na Istnienie. Autor Antologii polskiego reportażu XX wieku. Studenci z całej Polski docenili go za reprezentowanie najwyższych standardów oraz wysoki poziom całokształtu pracy dziennikarskiej.
NAWIGATOR
Wacław Radziwinowicz "Crème de la Kreml. 172 opowieści o Rosji"



Za zbiór opowieści, który zabiera nas w podróż po wciąż tajemniczym, niebezpiecznym, a zarazem urokliwym kraju. Za bezkompromisowe opisy realiów putinowskiej Rosji w swoich korespondencjach, za które został ostatecznie wydalony z tego państwa. Za stworzenie kopalni wiedzy na temat tamtejszej sceny politycznej.
TORPEDA
Roman Osica [Radio ZET]



Za wzorowe dziennikarstwo radiowe. Za ekspresowe informowanie o najgłośniejszych aferach ostatniego roku. Za śledzenie sprawy podsłuchiwania dziennikarzy i prawników, za odkrycie audytu, będącego dowodem w sprawie oraz ujawnienie próby zatajenia jego wyników, a także za śledzenie zamieszania wokół reprywatyzacji działki Chmielna 70.
AKUMULATOR
Mateusz Borek [Polsat Sport, Polsat]



Za uświetnienie Mistrzostw Europy 2016 w piłce nożnej szczerymi emocjami i humorem. Za wspieranie Polskiej Reprezentacji na każdym kroku, bez względu na wyniki. Za odnajdywanie się w komentowaniu wielu dyscyplin sportowych.
DETONATOR
Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski "Zatoka świń"



Za szczegółowy i wstrząsający opis jednego z największych w ostatnich latach seksskandalu w Polsce - wykorzystywania kilkudziesięciu nieletnich dziewczyn przez jednego mężczyznę. Za dotarcie do nowych faktów w sprawie i pokazanie, że za aferą stoją powiązane ze sobą wpływowe osoby z różnych branż. Za dziennikarskie dążenie do prawdy oraz wytrwałość w prowadzeniu wielomiesięcznego śledztwa, a także wykazanie się odwagą i determinacją.
OBSERWATOR
Cezary Łazarewicz "Żeby nie było śladow. Sprawa Grzegorza Przemyka"



Za opisanie, po ponad 30 latach, sprawy Grzegorza Przemyka, maturzysty śmiertelnie pobitego przez milicję. Za dotarcie do akt, opowieści świadków i niesłusznie oskarżonych oraz za ukazanie kulis działań komunistycznej władzy, tuszującej jedno z najgłośniejszych zabójstw w PRL-u. Za skrupulatność w odtwarzaniu przebiegu wydarzeń i zaskakującą formę reportażu. Za pokazanie zatwardziałości systemu bezpieczeństwa narodowego oraz urzędowych koneksji, które przyczyniły się do komplikacji procesu.
PROWOKATOR
Paweł Reszka "Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy"



Za ujawnienie rozbudowanego systemu oszustw i zasad funkcjonowania największych polskich banków oraz firm ubezpieczeniowych. Za chęć pokazania prawdziwego oblicza manipulacji, której ofiarą może paść każdy. Za przekonanie rozmówców do wyjawienia tajemnic ich pracy oraz przedstawienia schematu bezwzględnych działań stosowanych w celu uzyskania korzyści. Za sprowokowanie do myślenia i postawienie pytania: jak funkcjonuje świat finansów? Za pokazanie, że chciwość to nie tylko cecha firm, ale także klientów.
INICJATOR
Anita Werner "Miss więzienia" [TVN Style]



Za bezbłędne odnalezienie się w innej niż dotychczas formie oraz tematyce. Za poruszający reportaż z brazylijskiego więzienia dla kobiet, do którego dziennikarka i polska ekipa została wpuszczona jako pierwsza i, jak na razie, jedyna na świecie. Za zdobycie pozwoleń oraz skłonienie do rozmów kobiet skazanych za najcięższe przestępstwa. Za ukazanie ich od innej strony.
REFORMATOR
Justyna Kopińska "Bo to tylko kobiety były" [Duży Format, Gazeta Wyborcza]



Za zwrócenie uwagi na problem gwałtów, aktów molestowania i mobbingu wobec kobiet w polskiej armii. Za skłonienie ich do mówienia, pomimo traumy oraz możliwych poważnych konsekwencji ze strony przełożonych. Za głośną publikację, po której Rzecznik Praw Obywatelskich rozpoczął kontrolę w służbach mundurowych.

9. Edycja Plebiscytu - 2015 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 9. Edycji Plebiscytu MediaTory

 

Czytaj relację z gali...

 

AUTORYTET
Adam Michnik



Publicysta, eseista, historyk i działacz polityczny. Od 1989 redaktor naczelny "Gazety Wyborczej". Organizator antykomunistycznej opozycji w czasach PRL oraz członek Komitetu Obrony Robotników i "Solidarności". Studenci docenili jego wieloletnie doświadczenie, nagradzając za całokształt pracy w zawodzie.
NAWIGATOR
Grzegorz Sroczyński [Gazeta Wyborcza]



Za artykuły wywołujące gorące dyskusje w społeczeństwie i wywierające istotny wpływ na opinię czytelników. Za pisanie o podejmowanym temacie wprost, bez owijania w bawełnę. Za to, że od lat odważnie i w sposób dynamiczny podejmuje trudną tematykę dotyczącą polityki. Za charakterystyczny styl dziennikarski – bezpośredni i w odpowiednich chwilach mocno ironiczny.
TORPEDA
Rafał Stańczyk "Polscy ratownicy w Nepalu" [TVP Info]



Za to, że pomimo trudnych warunków, wytrwale towarzyszył polskim ratownikom i jako pierwszy zrealizował materiał pokazujący ich dramatyczne chwile podczas ewakuacji z grożącego zawaleniem rumowiska. Za wytrwałe śledzenie ich poczynań, nawet w sytuacjach niebezpiecznych. Za ukazanie, jak trudna jest praca grupy poszukiwawczo-ratowniczej.
AKUMULATOR
Kamil Baleja, Katarzyna Wilk [Lepsza połowa dnia RMF FM]



Za sprawianie, że druga połowa dnia zawsze jest tą lepszą. Za świeżość, charyzmatyczne poczucie humoru i rozbawianie słuchaczy do łez. Za merytoryczne przygotowanie do każdej audycji oraz udowadnianie, że młodzi dziennikarze potrafią przekazywać istotne wiadomości, a przy tym ładować pozytywną energią.
DETONATOR
Tomasz Patora "Krematorium bezcześciło zwłoki?" [Superwizjer TVN]



Za rzetelnie i wytrwale prowadzone śledztwo dziennikarskie, które ujawniło skandal w bytomskim krematorium, w którym bezczeszczono ludzkie zwłoki. Za przyczynienie się do ponownego wszczęcia postępowania przeciwko właścicielowi krematorium. Za materiał, który odbił się szerokim echem nie tylko w świecie mediów, ale także wywołał dyskusję o praktykach panujących w zakładach pogrzebowych. Za wzorową dziennikarską postawę i upór w dążeniu do prawdy.
OBSERWATOR
Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski "Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii"



Za porywający cykl wywiadów o kobietach, których spokojna codzienność została zmącona przez śmierć, aresztowania, bądź porwania najbliższych im mężczyzn. Za ukazanie ich determinacji w nierównej walce o godność, przeciwko mafii i skorumpowanym organom ścigania. Za zachowanie dynamiki, a zarazem taktu przy przekazywaniu historii tych przez lata pomijanych postaci, których wyznania rzucają nowe światło na najgłośniejsze sprawy kryminalne ostatnich lat.
PROWOKATOR
Piotr Ibrahim Kalwas "Milczenie owiec. Kalwas o uboju rytualnym" [Duży Format, Gazeta Wyborcza]



Za pokazanie dwóch twarzy islamskiej tradycji: brutalnych praktyk podczas Święta Ofiarowania w Aleksandrii oraz wierzących muzułmanów, którzy przeciwstawiają się ich bezwzględności. Za fakt, że samemu będąc muzułmaninem podjął się poruszenia tematów, o których wciąż wiemy niewiele. Za realizm opisu wydarzeń oraz zestawienie kontrastujących opinii, w celu głębszego przedstawienia tematu.
INICJATOR
Dorota Wellman [Wysokie Obcasy, Gazeta Wyborcza]



Za felietony, w których przełamuje swój rozrywkowy wizerunek telewizyjny. Za udowodnienie, że osoba ściśle powiązana ze światem show-biznesu może (i powinna) poruszać tematy poważne. Za dające do myślenia artykuły, wyróżniające się bezkompromisowym stylem i właściwą dozą ironii. Za warte oklasków wyjście z telewizyjnego światka i tym samym pokazanie, że pracując w nim, nie trzeba decydować się na jednowymiarowość.
REFORMATOR
Martyna Wojciechowska, Marek Kłosowicz "Ludzie Duchy"



Za nagłośnienie sprawy Kabuli - afrykańskiej albinoski, która chce zostać prawniczką. Za poruszający dokument, dzięki któremu widzowie sfinansowali jej wymarzone studia. Za nagłośnienie tragicznej sytuacji albinosów w Tanzanii, którzy są tam celem polowań. Za uświadomienie, że w XXI wieku istnieją państwa, w których nie szanuje się życia ludzkiego.

8. Edycja Plebiscytu - 2014 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 8. Edycji Plebiscytu MediaTory

 

Czytaj relację z gali...

 

AUTORYTET
Wojciech Jagielski



Za rzetelność, profesjonalizm i najwyższe standardy.
NAWIGATOR
Grzegorz Kuczyński [TVN24.pl]



Za umiejętność wnikliwej obserwacji i zawodową czujność. Za świetne analizy i fachowe opinie. Za to, że doskonale wyjaśnia zależności związane z napiętą sytuacją na Wschodzie.
TORPEDA
Arleta Bojke [Wiadomości TVP, TVP Info]



Za wzorowe dziennikarstwo newsowe, zwłaszcza za zagraniczną korespondencję z Ukrainy i Soczi. Za wrażliwość na historię pojedynczego człowieka w relacjach z największych społeczno-politycznych wydarzeń.
AKUMULATOR
Maciej Rock i Irek Jakubek "Wstawaj - nie udawaj!" [RMF MAXXX]



Za energetyczną formę porannego programu, który w znacznej części opiera się na stałej interakcji ze słuchaczami. Za poczucie humoru, którym zarażają nawet największych ponuraków, z jakimi łączą się od rana.
DETONATOR
Magdalena Rigamonti, "Dramat rodziny. Lekarz powołuje się na klauzulę sumienia" [Wprost]



Za opisanie sytuacji pacjentki profesora Chazana, której odmówiono aborcji na dozwolonych przez prawo warunkach. Za trudną rozmowę z rodzicami dziecka, które nie miało szans na przeżycie i zmarło 10 dni po narodzeniu. Za rozpoczęcie kolejnej debaty publicznej o aborcji dozwolonej przez ustawę i prawie pacjentów do godności.
OBSERWATOR
Paweł Smoleński "Oczy zasypane piaskiem"



Za reportaż dokumentujący konflikt izraelsko-palestyński. Za oddanie głosu ludziom, na których życiu wojna odcisnęła znaczące piętno. Za stawianie trudnych pytań i demaskowanie powszechnych mitów. Za obiektywne opisanie codzienności mieszkańców Bliskiego Wschodu. Za metaforyczne przedstawienie argumentów dwóch przeciwnych stron konfliktu.
PROWOKATOR
Wprost "Handel głową Rostowskiego" i kolejne taśmy



Za decyzję o publikacji nieopracowanych nagrań wypowiedzi polityków, którzy w czasie nieformalnych spotkań omawiali zmiany personalne w sektorze gospodarki i polityce. Za ujawnienie nielegalnie nagranych taśm przy jednoczesnej zdecydowanej ochronie źródeł informacji. Za wywołanie dyskusji o granicy wolności słowa w polskich mediach oraz o podejściu i sposobach publikacji kontrowersyjnych nagrań.
INICJATOR
Ewa Ewart "Zdobyć miasto" [TVN24]



Za obiektywny i inny niż dotychczasowe dokument o Powstaniu Warszawskim. Za odcięcie się od jednoznacznych ocen na rzecz pokazania historii przez pryzmat bohaterów tamtych dni. Za odnalezienie autentycznych uczestników walk, przeprowadzenie z nimi rozmów i rzucenie nowego światła na wydarzenia. Za skontrastowanie starej i nowej Warszawy.
REFORMATOR
Paweł Wilkowicz "Depresja Justyny Kowalczyk" [Gazeta Wyborcza, Sport.pl]



Za wywołanie dyskusji o depresji - chorobie, która dotknąć może nawet narodowych bohaterów. Za wywiad z Justyną Kowalczyk, który dla ludzi stygmatyzowanych z powodu tej choroby, zrobił więcej, niż niejedna kampania społeczna. Za pokazanie im, że ze swoim cierpieniem i wstydem nie są sami, bo dotykają one także ludzi sukcesu z pierwszych stron gazet. Za wrażliwość w ukazaniu innego oblicza docenianej mistrzyni sportowej.

7. Edycja Plebiscytu - 2013 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 7. Edycji Plebiscytu MediaTory

 

Czytaj relację z gali...

 

AUTORYTET
ks. Adam Boniecki



Za rzetelność, profesjonalizm i najwyższe standardy.
NAWIGATOR
Michał Krzymowski [Newsweek]



Za odważne śledztwa i opisywanie brutalnej politycznej rzeczywistości bez medialnego lukru. Za ukazywanie polityki od kuchni, a tym samym odsłanianie najciekawszych i najistotniejszych mechanizmów rządzenia państwem.
TORPEDA
Tomasz Skory [RMF FM]


Za celne i odważne komentarze, zarówno na antenie radia, jak i na portalach społecznościowych, na temat bieżących spraw toczących się w Polsce i za granicą. Za codzienny "Subiektywny przegląd prasy" na RMF24.pl, w którym inteligentnie i z dużym poczuciem humoru przedstawia najważniejsze tematy dnia.
AKUMULATOR
Filip Chajzer [Dzień Dobry TVN, TTV]



Za doskonały przykład empirycznego dziennikarstwa. Chociaż tematy reportaży nie należą do bardzo poważnych, autor zawsze wyjątkowo dokładnie je dokumentuje i sprawdza wszystko na własnej skórze, nawet jeśli może na tym ucierpieć.
DETONATOR
Mariusz Szczygieł [Duży Format, Gazeta Wyborcza]



Za wstrząsający reportaż o kobiecie skazanej za zabójstwo 6-letniego pasierba, która po kilku latach od odbycia kary podjęła pracę w szkole i została ekspertem MEN. Za wywołanie burzliwej dyskusji na temat zacierania się wyroku w polskim prawie i skłonienie polityków oraz instytucji państwowych do zajęcia stanowiska w sprawie.
OBSERWATOR
Agata Grzybowska, Wojciech Karpieszuk [Duży Format, Gazeta Wyborcza]



Za połączenie sił fotoreporterki i reportażysty. Za publikację, która zwróciła uwagę na problem skrajnej nietolerancji wobec homoseksualistów w Ugandzie. Za trafny opis społeczeństwa dławionego nieufnością nawet wobec najbliższych oraz zmuszające do namysłu fotografie przedstawiające jego ofiary.
PROWOKATOR
Odejście z "Uważam Rze"



Za odważną decyzję rezygnacji z pracy w jednym z największych tygodników w Polsce w imię lojalności ze zwolnionym redaktorem naczelnym Pawłem Lisickim. Za udowodnienie, że w polskim dziennikarstwie przywiązanie do własnych ideałów i praca w zgodzie z samym sobą są nadal dla wielu wartościami nadrzędnymi.
INICJATOR
WOK - Wszystko o Kulturze [TVP 2]



Za program ukazujący kulturę nie tylko ze studia telewizyjnego, a przede wszystkim z miejsc najważniejszych dla niej wydarzeń. Za uświadamianie, co obecnie dzieje się w kulturze – zarówno tej wysokiej, jak i popularnej – oraz wskazywanie, jak można w niej uczestniczyć.
REFORMATOR
Piotr Waglowski [serwis vagla.pl]



Za śledztwa obywatelskie, których nie powstydziliby się najlepsi dziennikarze. Za konsekwentne patrzenie władzy na ręce, komentowanie i kontrolowanie rzeczywistości prawnej dla dobra społeczeństwa. Za to, że od 16 lat pokazuje jak dbać o swoje prawa w tzw. społeczeństwie informacyjnym.

6. Edycja Plebiscytu - 2012 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 6. Edycji Plebiscytu MediaTory

 

Czytaj relację z gali...

 

AUTORYTET
Marek Niedźwiecki



Za rzetelność, profesjonalizm i najwyższe standardy.
NAWIGATOR
Konrad Piasecki [Kontrwywiad RMF FM]



Za dociekliwość i bezkompromisowość w porannych rozmowach z politykami, które dawno wyszły poza ramy reporterstwa, a zyskały rys publicystyczny. Za skuteczne uzyskiwanie od rozmówców opinii, które często wyznaczają temat debaty publicznej całego dnia. Za obiektywizm, nie tak oczywisty w dobie dzisiejszych podziałów, dzięki któremu stał się jednym z najbardziej wpływowych dziennikarzy politycznych w kraju.
TORPEDA
Krzysztof Berenda [Fakty Ekonomiczne RMF FM]



Podwyżki cen benzyny, sprawa Amber Gold, korzystne oprocentowanie pożyczek – te i inne ekonomiczne zagadki rozwiązywał na antenie RMF FM w tym roku. Nie trzeba nikogo długo przekonywać, że w czasach kryzysu gospodarczego przystępne i kompetentne przekazywanie wiadomości gospodarczych jest dla słuchaczy bezcenne. Nominowany za rzetelne "Fakty Ekonomiczne", w których objaśnia często niezrozumiałe zagadnienia gospodarki i ekonomii oraz zdradza, jak się w nich odnaleźć.
AKUMULATOR
Tomasz Zimoch [Polskie Radio]



Za sportowy komentarz pełen wielkich emocji, energii oraz wizji dużo głębszej, niż ta telewizyjna. Za to, że dzięki niemu mecze Polaków na Euro 2012 brzmiały dużo lepiej, niż wyglądały, a najbardziej plastycznym i barwnym miejscem był w tym czasie eter Polskiego Radia. Za to, że dzięki swojemu stylowi kibicowania, pokładom energii i inicjowaniu ogólnonarodowych akcji takich jak akcja "flaga", stał się idolem wszystkich polskich (i nie tylko) kibiców.
DETONATOR
Tomasz Patora [Afera solna (Uwaga! TVN)]



Za zdemaskowanie działań firm, które sól odpadową – przeznaczoną m. in. do posypywania dróg – sprzedawały przetwórniom jako sól spożywczą. Za wielomiesięczne śledztwo, uparte poszukiwanie niezbitych dowodów i odwagę w zdobywaniu informacji. Za reportaż, który wstrząsnął polskim społeczeństwem i wywołał szereg dyskusji na temat pracy służb sanitarnych. Za odwagę w zdobywaniu niebitych dowodów. Za sprawą materiału w całym kraju przeprowadzono kontrole zakładów przetwórczych, w wyniku których zabezpieczono kilkaset ton szkodliwego produktu.
OBSERWATOR
Wojciech Jagielski [Wypalanie traw]



Za reportaż o mieszkańcach RPA, który stanowi nie tylko studium rewolucji i ewolucji społecznej, ale również odnosi się do rozczarowań, które z nich wynikają. Za wyjątkowość stylu, dzięki której reportaż przekracza granice non-fiction, zbliżając się do literackiej opowieści. Za to, że pomimo wszystko w tej opowieści największą rolę niezmiennie odgrywają niezafałszowane fakty.
PROWOKATOR
Szymon Hołownia



Za to, że zrezygnował z pracy w tygodniku "Newsweek", nie zgadzając się z jego linią redakcyjną. Za ostrą, publiczną ocenę redakcji, w której pracował. Za to, że swoim odejściem zamanifestował sprzeciw wobec publikowania jego zdaniem nierzetelnych materiałów w jednym z najbardziej opiniotwórczych tygodników w Polsce. Za decyzję, która pociągnęła za sobą falę rozmów na temat obniżania wartości na polskim rynku medialnym oraz za to, że pozostał w zgodzie ze swoim własnym, wewnętrznym głosem dziennikarza.
INICJATOR
Wojciech Bojanowski [Czarno na białym (TVN24)]



Za innowacyjne i niekonwencjonalne materiały, które pokazują rzeczywistość w, wydawać by się mogło, najprostszej, ale zarazem bardzo oryginalnej postaci. Za niesztampowe podejście do tematu, dzięki któremu widz wprowadzony jest w "inny świat" od samego początku. Za świeże i nietypowe podejście do sprawy, a jednocześnie pełne zaangażowanie w przedstawianą historię. Za trud wkładany w pokazywanie rzeczywistości taką, jaka jest naprawdę oraz za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów i udowodnienie, że nawet najbardziej kontrowersyjne sprawy można przedstawić w sposób niebanalny.
REFORMATOR
Energia kobiet [Gazeta Wyborcza]



Za kontynuowanie i wzmocnienie debaty o równości zainicjowanej przez Kongres Kobiet. Za reportaże, artykuły i raporty zwracające uwagę na trudności, a nierzadko absurdy, z jakimi konfrontują się kobiety w życiu codziennym. Za uświadamianie, że walka o poprawę jakości życia kobiet w Polsce, wciąż dyskryminowanych w polityce, biznesie, życiu rodzinnym, jest konieczna i możliwa do wygrania. Za próbę zrozumienia przyczyn, leżących u podstaw krzywdzącego układu sił oraz za usiłowanie wywarcia realnego wpływu na władze państwowe i ich rolę w zwalczaniu nierówności.

5. Edycja Plebiscytu - 2011 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 5. Edycji Plebiscytu MediaTory

 

Czytaj relację z gali...

 

AUTORYTET
Monika Olejnik



Za rzetelność, profesjonalizm i najwyższe standardy.
NAWIGATOR
Andrzej Stankiewicz [Newsweek]



Stały bywalec programów publicystycznych, w których analizuje aktualną rzeczywistość. Nie bez powodu również spora część jego artykułów trafiła na okładki kolejnych numerów Newsweeka. Dociekliwość podczas prezentacji raportu Millera zbiłaby z tropu każdego urzędnika państwowego, a tegoroczna kampania wyborcza nie miała przed nim żadnych tajemnic. Nominowany za komentowanie bieżących problemów świata polityki w sposób całkowicie obiektywny i merytoryczny oraz za trafne pytania, które potrafią zaskoczyć niejednego polskiego polityka.
TORPEDA
Maciej Woroch [Fakty, TVN]



Za umiejętność pogodzenia szybkości z zaangażowaniem w pracy reportera. Za to, że każdemu tematowi poświęca tyle czasu i uwagi, ile on wymaga, a mimo to pozostaje jednym z najszybszych i najbardziej płodnych dziennikarzy telewizyjnych. Za coraz rzadziej spotykaną zdolność dostrzegania tego, co innym umyka w pogoni za newsem.
AKUMULATOR
Maciej Orłoś ["Teleexpress", TVP1]



Już od 20 lat bezkolizyjnie prowadzi cieszący się największą popularnością i sympatią pociąg w Polsce, który nie tylko nigdy się nie spóźnia, ale i wyznacza telewidzom pory dnia, dzielącego się na "przed i po Teleexpresie". Odbiorcy zasiadają przed telewizorami o godzinie siedemnastej nie tylko po to, by poznać najważniejsze informacje dnia, ale i zażyć dawkę optymizmu w postaci podsumowania prowadzącego, który żartem czy przyniesionym "z ulicy" absurdem poprawi humor po nawet najmniej pokrzepiających wiadomościach.
DETONATOR
Irena i Jerzy Morawscy ["Czekając na sobotę", HBO]



Irena i Jerzy Morawski stworzyli wstrząsający materiał o nudzie. W dokumencie (oraz towarzyszącym filmowi tekście "My się nigdy nie nudzimy", który ukazał się równolegle w Dużym Formacie), opowiedzieli o młodych mieszkańcach polskiej wsi bez perspektyw, dla których sobotnie wyjście na dyskotekę jest sensem życia. Dziennikarze dotarli do ludzi powiązanych z miejscowym klubem "Nokaut", jego bywalców i obsługi. Towarzyszyli bohaterom reportażu nie tylko podczas imprezy, ale spędzili z nimi także kilka dni powszednich, w których głównym zajęciem jest… oczekiwanie na sobotę. Reportaż odbił się szerokim echem w debacie publicznej, stał się punktem wyjścia do dyskusji nie tylko o prowincji, ale o sposobach jej opisywania i diagnozy.
PROMOTOR
Filmweb24 Magazyn [Filmweb.pl]



Utworzony w tym roku działu publicystyki filmowej stał się domem dla stałej dawki felietonów, reportaży ze światowych festiwali i analitycznych artykułów, które jakością nie ustępują tym drukowanym w tradycyjnej prasie. To także próba odczarowania Internetu jako miejsca jedynie dla krótkich, newsowych informacji i promowanie wpływowej krytyki filmowej w sieci.
PROWOKATOR
Andrzej Poczobut [Gazeta Wyborcza]



Za to, że z piórem w ręku walczy w obronie wartości demokratycznych na Białorusi. Za odwagę, bezkompromisowość i niezłomną wierność prawdzie, mimo świadomości, że ceną za jej opisywanie może być osobista wolność. Za upór i konsekwencję, a także siłę charakteru, której dał wyraz pisząc tajne notatki z pobytu w więzieniu w Grodnie. Za to, że łącząc pracę dziennikarza z walką o suwerenną ojczyznę, dla wielu stał się ambasadorem wolności słowa.
INICJATOR
Tomasz Sianecki ["Ciąg dalszy nastąpił", TVN]



Za program, którego misją jest pokazywanie tego, co było, przez pryzmat tego, co dzieje się dzisiaj. Za cykliczne przypominanie o zdarzeniach, które wstrząsnęły opinią publiczną równo dziesięć lat wcześniej i ich analizę z zupełnie nowej perspektywy. Za przypominanie, iż historia jest zapisem zwykłej codzienności i pokazywanie, jak upływ czasu zmienia nasze postrzeganie świata.
REFORMATOR
Zwierzęta są jak ludzie, czują! [akcja programu "Uwaga!", TVN]



Za cykl reportaży pokazujących okrucieństwo wobec zwierząt. Za nagłośnienie powszechnego problemu, o którym wszyscy milczeli. Za udowodnienie, że zwierzęta też czują. Za piętnowanie tych, którzy zachowują się nieludzko wobec czworonogów. Za uświadamianie o obowiązkach właścicieli i prawach zwierząt.

4. Edycja Plebiscytu - 2010 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 4. Edycji Plebiscytu MediaTory

 

Czytaj relację z gali...

 

AUTORYTET
Wojciech Mann



Za rzetelność, profesjonalizm i najwyższe standardy.
NAWIGATOR
Piotr Zaremba [Rzeczpospolita]



Za pokazywanie polityki od podszewki, skrupulatną analizę decyzji władzy i precyzyjne wyjaśniania niuansów, które wpływają na obraz naszej sceny politycznej.
TORPEDA
Krzysztof Skórzyński [Fakty, TVN]


Za szybkość i rzetelność dziennikarza newsowego. Za materiały po katastrofie Smoleńskiej, w których odznaczył się nie tylko nienaganny warsztatem, ale i pełnym wyczucia podejściem do tematu i bohaterów.
AKUMULATOR
Martyna Wojciechowska [Kobieta na krańcu świata, TVN]



Za pokazywanie jak żyją kobiety z najodleglejszych krańców Ziemi – zawsze z uśmiechem i kosmiczną dawką pozytywnej energii.
DETONATOR
Tomasz Patora [Uwaga, TVN]



"Molestuje pacjentki, zamiast je leczyć" - za odkrycie nieetycznych metod cenionego polskiego seksuologa, który w czasie badania dopuścił się molestowania swoich pacjentek.
PROMOTOR
Akcja "Krótka piłka - zapytaj kandydata" [TVN24.pl, Onet.pl]



Za akcję, dzięki której każdy internauta mógł odpytać kandydata na prezydenta. Za pokazanie, że nasz głos równa się dziś głosowi dziennikarza, a przyszłego prezydenta można "zagiąć" nie ruszając się sprzed komputera.
PROWOKATOR
Tomasz Sekielski



Za sprowokowanie do myślenia ile znaczą słowa w świecie polityki i za postawienie pytania czy marionetką są wyborcy czy wybierani.
INICJATOR
Anita Werner i Paweł Siennicki [Dwa Ognie, Polska The Times]



Za niesamowitą atmosferę wywiadów, wyszukaną alegorię pytań, odwagę w zadawaniu niesztampowych pytań i przywracanie ochoty do interesowania się polityką.
REFORMATOR
Janusz Weiss [Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie, Radio Zet]



Za to, że przez telefon potrafi zdziałać więcej, niż wielu dziennikarzy osobiście. Że już od 20 lat w swojej audycji obnaża niekompetencję urzędników, załatwia ważne sprawy i wykpiwa absurdy polskiej rzeczywistości.

3. Edycja Plebiscytu - 2009 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 3. Edycji Plebiscytu MediaTory

 

Czytaj relację z gali...

 

AUTORYTET
Hanna Krall



Za tworzenie wielkich reportaży z małych fragmentów rzeczywistości, a także za podsumowanie w "Różowych ptasich piórach" ostatniego półwiecza z jedyną swojego rodzaju gracją i kunsztem.
NAWIGATOR
Piotr Najsztub [Przekrój, Viva]



Za to, że wciąż jest królem wywiadu prasowego, a hasło "Najsztub pyta" kojarzy sie czytelnikom z zawsze satysfakcjonującymi odpowiedziami.
TORPEDA
Anita Werner [TVN]



Za refleks, błyskotliwość i profesjonalizm pokazywany na każdym kroku, za kobiecość w męskim świecie mediów.
AKUMULATOR
Rafał Bryndal [Radio Zet]



Za pokazywanie polskiej rzeczywistości w krzywym zwierciadle jako "Tępy doktor na ostrym dyżurze".
DETONATOR
Katarzyna Świerczyńska [Dziennik]



"Wynajęła brzuch. Będzie walczyć o dziecko" (Dziennik) - za opisanie bezprecedensowej sprawy surogatki chcącej odzyskać dziecko, za próbę ustalenia czy matką jest kobieta, która je urodziła, czy ta, która je wychowała.
PROMOTOR
Szkoła mistrzów fotografii [Gazeta Wyborcza]



Jedyna szkoła, do której z przyjemnością uczęszczają Polacy. Za sprawą wybitnych fotografów GW oraz internautów- Polacy uczą się jak robić dobre zdjęcia.
PROWOKATOR
Jacek Żakowski [Polityka]



Za otwartą krytykę agresji słownej panującej w wirtualnym świecie w artykule "Chamstwo hula w internecie" na łamach Gazety Wyborczej.
INICJATOR
Jarosław Kuźniar [TVN]



Za błyskotliwość i lekkość rozmów w Poranku w TVN24, których mógłby pozazdrościć niejeden showman.
REFORMATOR
Kampania społeczna "Przeżyć raka" [Wprost]



Za zmierzenie się z trudnym tematem i wytrwałą walkę o zmianę rzeczywistości, za przypomnienie nam o tym, że życie ma się tylko jedno, i że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć.

2. Edycja Plebiscytu - 2008 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 2. Edycji Plebiscytu MediaTory

 

Czytaj relację z gali...

 

AUTORYTET
Bogdan Rymanowski [TVN]



Za profesjonalizm w każdym calu i każdym prowadzonym programie, za rzetelny i dżentelmeński komentarz, za pasję i najwyższe standardy pracy w przygotowaniu filmu dokumentalnego "Szpieg".
NAWIGATOR
Szymon Hołownia [Newsweek]



Za nowy i świeży, katolicki głos w polskiej publicystyce.
TORPEDA
Wojciech Jagielski [Gazeta Wyborcza]


Za szybkość w docieraniu w najniebezpieczniejsze rejony świata, za bycie tam, gdzie nie mogą być inni.
AKUMULATOR
Wojciech Cejrowski



Za pozytywną dawkę energii z najdalszych krańców świata ("Audycja podzwrotnikowa", Trójka), za egzotyczne poczucie humoru ("Boso przez świat", TVP), za upór w głoszeniu własnych poglądów ("Po mojemu", TVN Style).
DETONATOR
Anna Ferens i Ewa Stankiewicz "Trzech kumpli" [TVN]



Za film dokumentalny, który rzucił nowe światło na sprawę śmierci Stanisława Pyjasa oraz jego przyjaźni z Bronisławem Wildsteinem i Leszkiem Maleszką.
PROMOTOR
TVN24


 
PROWOKATOR
Michał Majewski i Paweł Reszka [Dziennik]



Za odważną decyzję rezygnacji z pracy w jednym z największych tygodników w Polsce w imię lojalności ze zwolnionym redaktorem naczelnym Pawłem Lisickim. Za udowodnienie, że w polskim dziennikarstwie przywiązanie do własnych ideałów i praca w zgodzie z samym sobą są nadal dla wielu wartościami nadrzędnymi.
INICJATOR
TVP i TVN



Za wspólną transmisję WOŚP i pokazanie, że w słusznej sprawie warto połączyć siły nawet z konkurentem.
REFORMATOR
Gazeta Wyborcza


 

1. Edycja Plebiscytu - 2007 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 1. Edycji Plebiscytu MediaTory

 

Czytaj relację z gali...


AUTORYTET
Kamil Durczok [TVN]



Za rzetelność, profesjonalizm i najwyższe standardy.
NAWIGATOR
Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski [TVN]


 
TORPEDA
Katarzyna Kolenda-Zaleska [TVN]


 
AKUMULATOR
Szymon Majewski [TVN]


 
DETONATOR
Marcin Kącki [Gazeta Wyborcza]



Seksafery w Samoobronie.
PROMOTOR
Jakub Sufin [TVN24.pl]


 
PROWOKATOR
Stanisław Janecki [Wprost]



Okładka z Angelą Merkel karmiącą piersią braci Kaczyńskich.
INICJATOR
Fakty RMF FM [RMF FM]



Za niebanalne podejście do polityków.
REFORMATOR
Brygida Frosztęga [TVP2]



Magazyn Ekspresu Reporterów. Bohater materiału "Uporczywa terapia", sparaliżowany i proszący o eutanazję Janusz Świtaj dostał pracę.

 

Laureaci

Przypomnij sobie zwycięzców wszystkich edycji plebiscytu MediaTory i ich materiały.

Więcej

Albumy

Obejrzyj zdjęcia z poprzednich gal finałowych oraz innych wydarzeń, w których braliśmy udział.

Więcej

Identyfikacja wizualna

Zobacz, jak zmieniała się identyfikacja Mediatorów w ciągu ostatnich edycji.
.

Więcej

Biuro prasowe

Skontaktuj się z biurem prasowym, pobierz informacje prasowe i grafiki promocyjne.

Więcej