O plebiscycie
Zaczęło się w najmniejszej i najzimniejszej sali Instytutu Dziennikarstwa UJ. Było tam może z 7 osób. Skończyło się w największej i najnowocześniejszej auli w Krakowie z 1200 osobami na widowni. Dla około 600 zabrakło miejsc. Na 3 dni przed pierwszą galą zupełnym przypadkiem okazało się, że nie posiadamy statuetki dla Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, ale... Kolendy-Zalewskiej. Dzień później odkryliśmy, że tego typu impreza wymaga jednak oświetlenia. Te i setki innych kryzysów udało się opanować i po pierwszej gali ludzie mediów i reklamy pytali, jaka firma wyprodukowała tak perfekcyjnie zorganizowane wydarzenie, które ściągnęło w jedno miejsce (nie w Warszawie!) najważniejsze postaci polskiego dziennikarstwa. Podobnie było z drugą i trzecią edycją Plebiscytu, choć od początku do końca tworzyli ją w stu procentach amatorzy - jeśli brać pod uwagę oba - historyczne i współczesne - znaczenia tego słowa. Ale to tylko otoczka. Te nagrody miały być po coś. Miały powiedzieć dziennikarzom: pracujcie tak, żebyśmy my, studenci dziennikarstwa, mieli się na kim wzorować. Obserwujemy Was. Pamiętajcie, że robicie media dla ludzi, ale przy okazji uczą się od Was kolejne pokolenia, które potem obejmą czwartą władzę. To odpowiedzialne zadanie. A MediaTory zostały stworzone po to, żeby wskazywać tych, którzy wypełniają je najlepiej.
Marcin Sikorski, założyciel, prezes Stowarzyszenia MediaTory w latach '07-'09 oraz '11-'12
Studenckie Nagrody Dziennikarskie - MediaTory to plebiscyt, w którym studenci dziennikarstwa doceniają swoje autorytety. Dzięki Plebiscytowi przyszli dziennikarze z całej Polski mają szansę nagrodzić tych ludzi mediów, którzy kierują medialną lokomotywę na najwłaściwsze - z punktu widzenia przyszłego redaktora - tory. Przyznając MediaTory chcemy pokazać, jak ważne dla osób dopiero wkraczających do medialnego świata są rzetelność, profesjonalizm i najwyższe standardy.
ORGANIZATORZY
Pomysł organizacji MediaTorów powstał w Kole Naukowym Studentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2006 roku. Za koordynację Plebiscytu oraz organizację uroczystej Gali rozdania statuetek MediaTorów odpowiedzialny jest zespół studentów dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do zadań studentów należy pozyskanie sponsorów, partnerów oraz patronów medialnych, opracowanie ankiet do głosowania, przygotowanie i przeprowadzenie akcji promocyjnej Plebiscytu oraz Gali Finałowej, a także zorganizowanie uroczystości wręczenia MediaTorów.
Gala Finałowa w Auditorium Maximum UJ będzie w całości przygotowana i poprowadzona przez studentów UJ - członków Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od drugiej edycji plebiscytu współorganizatorem jest utworzone specjalnie w tym celu Stowarzyszenie MediaTory.