Statuetki MediaTorów 2010 wręczone!!!

Statuetki MediaTorów 2010 wręczone!!!

autor: MediaTory | data publikacji: 2010 Grudzień 05 12:11

 Mann, Zaremba, Skórzyński, Wojciechowska, Patora, Sekielski, Weiss, Werner i Siennicki, TVN 24 i Onet.pl – to tegoroczni laureaci w Plebiscycie MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie. 4 grudnia w Auditorium Maximum UJ w Krakowie studenci dziennikarstwa wręczyli statuetki w 9 kategoriach. 


AuTORytet - Wojciech Mann - Jest on pierwszym laureatem w nowej, zmienionej formule tej kategorii. Studenci po raz pierwszy przyznali statuetkę nie za osiągnięcia w ostatnim roku akademickim, ale za całokształt pracy dziennikarskiej. 

 

TORpeda - Krzysztof Skórzyński (Fakty TVN) - Za wykazanie się ogromną szybkością i rzetelnością dziennikarza newsowego. Za to, że gdy inni dopiero otrzymują najświeższe informacje, on ma je już opracowane. W szczególności za materiały po katastrofie w Smoleńsku i odznaczenie się przy nich nie tylko dużą sprawnością dziennikarską, ale pełnym wyczucia nastawieniem do tematu i bohaterów.

 

NawigaTOR - Piotr Zaremba (Rzeczpospolita) - Jako historyk z wykształcenia pamięta więcej niż inni. To dlatego dzięki jego publicystyce możemy poznać politykę od podszewki i dowiedzieć się, na ile przypadek czy dawno zapomniana przeszłość dyktuje dziś polityczne decyzje. To nie przypadek, że to właśnie Piotr Zaremba zdecydował się napisać głośną w 2010 roku biografię Jarosława Kaczyńskiego.

 

DetonaTOR - Tomasz Patora (Uwaga! TVN) - „Nikogo nie obmacywałem”- takimi słowami odpierał medialne ataki znany polski seksuolog Lechosław Gapik po ukazaniu się w „Uwadze” materiału Tomasza Patory. Dziennikarz ujawnił metody uwłaczające godności pacjentek, stosowane przez cenionego psychoterapeutę. Szokujące nagrania z wizyty, podczas której doktor hipnotyzuje, a następnie molestuje swoją pacjentkę wstrząsnęły całą Polską i uruchomiły postępowanie prokuratorskie przeciwko seksuologowi.

 

AkumulaTOR - Martyna Wojciechowska (program "Kobieta na krańcu świata) - Za program „Kobieta na krańcu świata”, w którym pokazuje widzom jak żyją kobiety z najodleglejszych zakątków Ziemi. Dzięki niej każda terra incognita staje się dla widza miejscem bliskim na wyciągnięcie ręki. Za to, że z jej uśmiechem każdy kraniec świata okazuje się nowym początkiem.

 

PromoTOR - Akcja "Krótka piłka - zapytaj kandydata" (TVN24.pl i Onet.pl) - Jak nie czekać na dziennikarzy i samemu solidnie odpytać dowolnego kandydata na fotel prezydenta? Dla wszystkich, którzy marzyli o wcielenie się w rolę redaktora i strzeleniu gola politykowi powstała „Krótka piłka”. Dzięki niej każdy internauta miał szansę zadać nurtujące go pytania kandydatom do Pałacu i to w bajecznie prosty sposób. Wystarczyło wysłać e-maila lub połączyć się z redakcjami serwisów przez Skype, włączyć kamerę i nagrać pytanie. Efekt to nie tylko profesjonalne wywiady z kandydatami ułożone z najlepszych pytań uczestników akcji, ale i radość z tego, że nasz głos równa się dziś głosowi dziennikarza, a przyszłego prezydenta możemy „zagiąć” nie ruszając się sprzed swoich komputerów.

 

ProwokaTOR - Tomasz Sekielski (film dokumentalny "Władcy Marionetek" ) - Za sprowokowanie do myślenia ile znaczą słowa w świecie polityki. Za odważnie poruszanie kontrowersyjnych tematów. Za stawianie pytania czy marionetką są wyborcy czy wybierani.

 

InicjaTOR - Anita Werner i Paweł Siennicki (Polska The Times) - Anita Werner i Paweł Siennicki podczas swoich rozmów potrafią z polityka wyciągnąć to, o co nie ośmieliliby się zapytać inni. A pytania tego duetu do najłatwiejszych nie należą. Dosadne, alegoryczne, lecz trafiające w sedno. Gdy po całym tygodniu wydaje się, że polityki ma się po dziurki w nosie, Anita Werner i Paweł Siennicki znów zachęcają do wgłębienia się w tą dziedzinę naszego życia poprzez wyjątkową atmosferę ich rozmów, którą wyczuwa się już od pierwszych pytań i odpowiedzi.

 

ReformaTOR - Janusz Weiss (Radio Zet) - Za to, że przez telefon potrafi zdziałać więcej, niż wielu dziennikarzy osobiście. Że już od 20 lat w swojej audycji w obnaża niekompetencję urzędników, załatwia ważne sprawy i wykpiwa absurdy polskiej rzeczywistości zajmując się sprawami, które na co dzień nurtują słuchaczy.

 

O tym, kto otrzymał MediaTory 2010, zadecydowało grono 7500 uprawnionych do głosowania studentów dziennikarstwa z 11 publicznych uczelni w całej Polsce.