Nominowani - detonaTOR

 

 

Tomasz Patora „Molestuje pacjentki, zamiast je leczyć” (Uwaga TVN)

 „Nikogo nie obmacywałem”- takimi słowami odpierał medialne ataki znany polski seksuolog Lechosław Gapik po ukazaniu się w „Uwadze” materiału Tomasza Patory. Dziennikarz ujawnił metody uwłaczające godności pacjentek, stosowane przez cenionego psychoterapeutę. Szokujące nagrania z wizyty, podczas której doktor hipnotyzuje, a następnie molestuje swoją pacjentkę wstrząsnęły całą Polską i uruchomiły postępowanie prokuratorskie przeciwko seksuologowi.

 

 

 

 

Cezary Gmyz i Grażyna Zawadka „Wpływowi politycy i afera hazardowa” (Rzeczpospolita)

 Autorzy artykułu ujawniają kulisy jednej z najgłośniejszych afer ostatnich lat, o której CBA poinformowało władze państwa i która naraziła kraj na stratę nawet 469 mln zł. W aferę zamieszani byli politycy PO - Zbigniew Chlebowski i Mirosław Drzewiecki oraz biznesmeni - Ryszard Sobiesiak i Jan Kosek. Publikacja wywołała lawinę materiałów w mediach, a przesłuchania polityków przez komisję hazardową śledziły miliony Polaków.

 

 

 

 

 

Bertold Kittel i Jarosław Jabrzyk „Broń dla camorry” (TVN)

 W jaki sposób polska grupa przestępcza współpracowała z jedną z najgroźniejszych włoskich mafii? Czy możliwe jest, żeby polscy handlarze bronią maszynową pochodzącą z okresu II wojny światowej kontaktowali się z włoskimi przestępcami przez młodą Polkę, Marię B.? Śledztwo dziennikarzy ujawniło powiązania między kryminalistami Tomaszem C. i Andrzejem K. a klanami włoskiej comorry. Dziennikarze ujawnili też, że Polacy odpowiedzialni za organizację dostaw broni dla klanów camorry pozostają na wolności, a polski sąd nie zgadza się na ich ekstradycję do Włoch.

 

 

 

 

Piotr Nisztor „Jak się bawią na misji w Afganistanie” (Rzeczpospolita)

 "Rzeczpospolita" dotarła do materiałów ujawniających "rozrywkową" stronę pobytu na misji w Afganistanie polskich żołnierzy . Wojskowi "dla zabawy" wysadzili opuszczoną afgańską chatę, a sprawę dodatkowo pogarsza fakt użycia do tego wyjątkowo drogiej amunicji. Jak się okazało, nie jest to jedyny przypadek tak beztroskiego marnotrawstwa cennych zapasów materiałów wybuchowych.

 

 

 

 

 

Roman Daszczyński i Marek Sterlingow  „Zrób to dla Gdańska, Macieju” (Gazeta Wyborcza)

 Za opisanie budzącej emocje historii kariery ojca Macieja Zięby, zbyt otwartego dla konserwatystów  i zbyt konserwatywnego dla liberałów.  Za pokazanie ludzkich słabości wyniesionego na piedestał duchownego oskarżanego o nieskuteczne metody pracy  i problemy z alkoholem.