Nominowani - prowokaTOR

 

Artur Domosławski, "Kapuściński Non-fiction"

Za napisanie biografii wymykającej się ze standardów stawiania pośmiertnych pomników, która wywołała społeczną dyskusje o rzetelnym dziennikarstwie. Za stawianie odważnych pytań w dobie psychozy lustracyjnej gdzie każde odkrycie urasta do rangi skazującego wyroku. Za poszukanie granicy między fiction, a non-fiction.

 

 

 

 

Paweł Lisicki, redaktor naczelny Rzeczpospolitej 

Za odważną i bezkompromisową polemikę z Jarosławem Kaczyńskim na łamach "Rzeczpospolitej", która poruszyła opinię publiczną w Polsce.

 

 

 

 

Tomasz Sekielski, film dokumentalny "Władcy Marionetek"

Za sprowokowanie do myślenia ile znaczą słowa w świecie polityki. Za odważnie poruszanie kontrowersyjnych tematów. Za stawianie pytania czy marionetką są wyborcy czy wybierani.

 

 

 

 

Jerzy Sosnowski (Polskie Radio Trójka)

Za list otwarty w Newsweeku opisujący fatalną sytuację finansową i programową w Polskim Radiu, a także upolitycznienie tego medium. Sosnowski stawia zarzuty zarządowi i dyrektorowi stacji, że nie dbają o pluralizm audycji i podporządkowali się partiom politycznym. Za to, że napisał o tym o czym inni wiedzą, ale boją głośno mówić.

 

 

 

 

Tygodnik Powszechny, "Żydownik Powszechny"

Tygodnik Powszechny za specjalny dodatek „Żydownik Powszechny” przygotowany na 65 jubileusz pisma. Żydownik to zbiór najważniejszych publikacji o antysemityzmie, Holocauście, stosunku Polaków i Kościoła do Żydów i judaizmu. Prowokujące tematy i prowokujący tytuł.