Nominowani: Detonator

Cezary Gmyz i Piotr Zaremba, Uważam Rze Cezary Gmyz i Piotr Zaremba, Uważam Rze

Cezary Gmyz i Piotr Zaremba, Uważam Rze („Czy to bananowa republika?” )

Materiał, który zelektryzował świat mediów i polityki, uruchamiając lawinę komentarzy. Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Mariusz Kamiński, ujawnił dziennikarzom Uważam Rze zeznania świadka koronnego Piotr K. Ich treść obciążała Mirosława Drzewieckiego, byłego ministra sportu w rządzie Donalda Tuska, zarzutami o „pranie brudnych pieniędzy” mafii pruszkowskiej i nielegalne opłacanie nimi kampanii wyborczej PO.

Ewa Ewart, TVN

Ewa Ewart, TVN („W milczeniu”)

Wzbudzający refleksje film „W milczeniu” jest opisem wielkiego bólu i skrajnych emocji targających rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. Ewa Ewart jako pierwsza reporterka zdołała porozmawiać z rodzinami ofiar, szczerze i otwarcie, o tym co wydarzyło się 10 kwietnia 2010r. i jaki to miało wpływ na ich życie. Zupełnie apolityczny dokument, który pozwala spojrzeć na tragedię smoleńską oczami tych, który ucierpieli najbardziej – ojców, żon, mężów i dzieci poległych w katastrofie w Rosji.

Irena i Jerzy Morawscy, HBO

Irena i Jerzy Morawscy, HBO („Czekając na sobotę” )

Irena i Jerzy Morawski stworzyli wstrząsający materiał o nudzie. W dokumencie (oraz towarzyszącym filmowi tekście „My się nigdy nie nudzimy”, który ukazał się równolegle w Dużym Formacie), opowiedzieli o młodych mieszkańcach polskiej wsi bez perspektyw, dla których sobotnie wyjście na dyskotekę jest sensem życia. Dziennikarze dotarli do ludzi powiązanych z miejscowym klubem „Nokaut”, jego bywalców i obsługi. Towarzyszyli bohaterom reportażu nie tylko podczas imprezy, ale spędzili z nimi także kilka dni powszednich, w których głównym zajęciem jest… oczekiwanie na sobotę. Reportaż odbił się szerokim echem w debacie publicznej, stał się punktem wyjścia do dyskusji nie tylko o prowincji, ale o sposobach jej opisywania i diagnozy.

Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza

Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza („CIA miało więzienie w Polsce” )

Za publikację ważnych ustaleń tajnego śledztwa w sprawie więzienia CIA w Polsce za rządów SLD, która wywołała prawdziwą lawinę pytań bez odpowiedzi. Czuchnowski ujawnił opinie ekspertów o nielegalnym i łamiącym prawo międzynarodowe więzieniu i wysnuł przypuszczenie o planowanym postawieniu zarzutów urzędnikom ówczesnego rządu SLD. W swoim artykule sugeruje, iż odsunięcie prokuratora Mierzewskiego od śledztwa było bezzasadne i spekuluje, że takie czynności mogą prowadzić do jego umorzenia.

Wojciech Tochman

Wojciech Tochman („Dzisiaj narysujemy śmierć”)

Wojciech Tochman napisał wstrząsająca książkę o tym, jak ściśle związane są losy katów i ofiar. W reportażu „Dzisiaj narysujemy śmierć” bez żadnych złudzeń opisuje życie w Rwandzie po 1994r. Jego publikacja to wzbudzająca lęk, wątpliwości, pytania i przemyślenia, opowieść o tym, że po krwawej rzezi spowodowanej walką dwóch plemion trzeba – choć z ciężkim bagażem doświadczeń – żyć dalej. Reportaż wywołał prawdziwą medialną wrzawę, udowodnił, że po szesnastu latach mieszkańcy Rwandy nadal odczuwają piętno tamtych wydarzeń i postawił kilka niewygodnych pytań, przed którymi nie sposób uciec po przeczytaniu ostatniej strony.