Nominowani: Nawigator

Michał Majewski i Paweł Reszka

Michał Majewski i Paweł Reszka

Doskonale zgrany duet, reprezentujący coraz bardziej zapominane w Polsce dziennikarstwo śledcze. Wydawnictwami „Daleko od Wawelu” i „Daleko od Miłości” przybliżają ludzki wymiar polityki – emocje, które nierzadko wpływają na najważniejsze decyzje dotyczące państwa. Wyjątkowo liczne publikacje, nie tylko te książkowe, dowodzą, że aby zrozumieć politykę, należy przede wszystkim spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, o co tak naprawdę toczy się spór.

Robert Mazurek

Robert Mazurek (Rzeczpospolita, Przekrój)

Sięgając po rozmowy Mazurka możemy być pewni, że przeczytamy interesujący wywiad. W tygodniku Plus minus politycznie, w Przekroju – kulturalnie, ale zawsze z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru. Słynie z ciętego języka, imponuje wiedzą w każdej rozmowie. Nominowany do MediaTorów za wywiady, w których dziennikarz nie boi się realnej dyskusji z rozmówcą oraz za udowadnianie, że powaga i ranga tematu nie wyklucza sarkazmu i ironii.

Roman Pawłowski

Roman Pawłowski (Gazeta Wyborcza)

Nominowany za krytykę teatralną, która nie tylko opisuje świat kultury, ale również go współtworzy. Za zaangażowanie w działalność edukacyjną i promocję polskiej sztuki za granicą. Za korespondencję z Europejskiego Kongresu Kultury oraz inspirujące wywiady z intelektualistami z całej Europy. Za udowadnianie, że w analizie współczesności kultura odgrywa rolę nie mniejszą niż ekonomia czy polityka.

Wiktor Legowicz

Wiktor Legowicz (Trójka Polskie Radio)

Legenda radiowej Trójki, która dziś z tematyki ekonomicznej uczyniła swój znak rozpoznawczy. Rankami w „Informatorze ekonomicznym” doradza jak wydawać pieniądze, wieczorami w „Bardzo ważnym projekcie” przybliża ekonomiczne aspekty naszego codziennego życia. Samouk w zawiłym świecie światowych gospodarek. Lubi tematy, które są bliskie ludziom, które podpowiedzą im jak rozsądnie zarządzać domowym czy firmowym budżetem. Skutecznie oddziela ekonomię od polityki, język branżowy tłumaczy na zrozumiałe stwierdzenia i pojęcia. Nominacja za przystępne dla każdego słuchacza audycje ekonomiczne, dzięki którym gospodarowanie pieniędzmi staje się choć trochę łatwiejsze i przyjemniejsze.

Andrzej Stankiewicz

Andrzej Stankiewicz (Newsweek)

Stały bywalec programów publicystycznych, w których analizuje aktualną rzeczywistość. Nie bez powodu również spora część jego artykułów trafiła na okładki kolejnych numerów Newsweeka. Dociekliwość podczas prezentacji raportu Millera zbiłaby z tropu każdego urzędnika państwowego, a tegoroczna kampania wyborcza nie miała przed nim żadnych tajemnic. Nominowany za komentowanie bieżących problemów świata polityki w sposób całkowicie obiektywny i merytoryczny oraz za trafne pytania, które potrafią zaskoczyć niejednego polskiego polityka.