Nominowani: Reformator

Adopcja po polsku

Adopcja po polsku (akcja Trójki Polskiego Radia i Newsweeka)

Za przełamanie społecznego tabu, poruszenie trudnych kwestii związanych z adopcją. Za przedstawienie historii adoptowanych dzieci, za udzielenie przyszłym rodzicom adopcyjnym praktycznych rad i wskazówek oraz naświetlenie absurdów wciąż istniejących w polskim prawie. Akcja przyczyniła się również do powstania w internetowej społeczności, skupiającej ludzi zainteresowanych adopcją i stała się punktem wyjścia do ogólnopolskiej debaty nad rodzicielstwem zastępczym i domami dziecka.

E-wykluczeni

E-wykluczeni (akcja Gazety Wyborczej)

Za akcję, która porusza wrażliwy temat zagubienia w sieci ludzi, dla których Internet nie jest codziennością. Za podjęcie próby zminimalizowania negatywnych skutków e-wykluczenia oraz przełamywanie stereotypów związanych z korzystaniem z najnowszych technologii. E-wykluczenie to narastający problem w coraz bardziej skomputeryzowanym świecie. Twórcy akcji i poświęconego jej serwisu nie tylko w przystępny sposób informują, jak zaprzyjaźnić się z Internetem oraz zachęcają do korzystania z pomocy ekspertów w indywidualnych przypadkach.

Magdalena Niewęgłowska, TVP Info

Magdalena Niewęgłowska, TVP Info („Jan Szweda szuka rodziny dla swoich dzieci” )

Za pomoc Janowi Szwedzie, który świadomy swej śmiertelnej choroby, szukał rodziny adopcyjnej dla czwórki swoich dzieci. Za szybką interwencję w programie „Minęła dwudziesta”, dzięki której historia samotnego ojca obiegła inne media i dotarła do odbiorców w całym kraju, pozwalając błyskawicznie rozwiązać trudną sytuację rodziny. Za udowodnienie, że media w dobie poszukiwanie sensacji, potrafią nadal służyć człowiekowi i stać się impulsem do stworzenia łańcucha ludzi dobrej woli.

Wybory dla wszystkich

Wybory dla wszystkich (akcja Trójki Polskiego Radia)

Za akcję społeczną, dzięki której osoby starsze i niepełnosprawne miały możliwość uczestnictwa we współtworzeniu polskiej demokracji w sposób bardziej dostępny i pełny. Za audycje, które dostarczały informacji o nowym prawie wyborczym, alternatywnych metodach głosowania i zachęcały do wzięcia udziału wyborach. Za wpływ na władze gmin i miast skłaniający ich do stworzenia w tegorocznych wyborach parlamentarnych właściwych warunków głosowania dla wszystkich obywateli.

Zwierzęta są jak ludzie, czują!

Zwierzęta są jak ludzie, czują! (akcja programu „Uwaga!” (TVN))

Za cykl reportaży pokazujących okrucieństwo wobec zwierząt. Za nagłośnienie powszechnego problemu, o którym wszyscy milczeli. Za udowodnienie, że zwierzęta też czują. Za piętnowanie tych, którzy zachowują się nieludzko wobec czworonogów. Za uświadamianie o obowiązkach właścicieli i prawach zwierząt.