NOMINOWANI 2015

AuTORytet

w którym nagradzamy dziennikarzy za to, że możemy się od nich uczyć rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów

Po raz kolejny nie znajdziecie tu listy nominowanych w kategorii AuTORytet. Nauczeni doświadczeniem z poprzednich edycji udoskonaliliśmy tryb wyboru w tej kategorii. Nie chcielibyśmy, żeby w tej kategorii co roku byli przegrani, bo każdy z nominowanych dotychczas już był dla nas autorytetem.

W związku z tym na karcie do głosowania zamiast 5 nominacji pojawi się kilka pomocniczych propozycji, w których znajdują się nazwiska, pojawiające się najczęściej w zgłoszeniach uczelni partnerskich w ciągu trzech pierwszych lat trwania Plebiscytu oraz propozycje organizatora. Przede wszystkim jednak, każdy ze studentów, będzie mógł wpisać na karcie nazwisko osoby, która jest dla niego autorytetem.

Chcemy nadać tej nagrodzie ponadczasowy charakter. Nowa formuła kończy z konkurowaniem w tej kategorii, daje jej nowy, bliższy nazwie wymiar. Dzięki tej zmianie każdy głosujący ma wolność wyboru i może wypowiedzieć się, kto dla niego osobiście jest medialnym autorytetem.

NawigaTOR

gdzie nagradzamy publicystów, dzięki którym nasze poglądy zaczynają iść własną drogą

Kalina Błażejowska

Tygodnik Powszechny


Za ciągłe udowadnianie, że młode i świeże spojrzenie może być równie dobre, jak spojrzenie doświadczonych dziennikarzy. Za artykuły niezwykle mocno i rzetelnie podparte faktami i opiniami ekspertów. Za łagodne, a jednocześnie zdecydowane wyznaczanie właściwych ścieżek czytelnikom w sprawach ważnych, a przez innych często pomijanych. Za fenomenalny sposób łączenia tematów kulturalnych, społecznych i politycznych.

Piotr Semka

Do Rzeczy


Za niekwestionowaną wiedzę w dziedzinie polityki oraz trafną ocenę bieżących wydarzeń politycznych. Za obiektywizm dziennikarski, który dziś jest cechą najbardziej cenioną. Za wierność poglądom politycznym bez ich narzucania, a zarazem pozostawianie czytelnikowi miejsca na swobodną analizę poruszanych tematów.

Grzegorz Sroczyński

Gazeta Wyborcza


Za artykuły wywołujące gorące dyskusje w społeczeństwie i wywierające istotny wpływ na opinię czytelników. Za pisanie o podejmowanym temacie wprost, bez owijania w bawełnę. Za to, że od lat odważnie i w sposób dynamiczny podejmuje trudną tematykę dotyczącą polityki. Za charakterystyczny styl dziennikarski – bezpośredni i w odpowiednich chwilach mocno ironiczny.

Wojciech Szacki

Polityka


Za trafiające w sedno analityczne komentarze i bieżącą ocenę wydarzeń ze sceny politycznej. Za uważną i nieprzerwaną obserwację tegorocznej kampanii prezydenckiej, a także zdarzeń ją poprzedzających i po niej następujących. Za konsekwencję i rozwagę w prezentacji strategii partyjnych przed wyborami parlamentarnymi. Za charakterystyczny styl, pełen humoru i ciętych ripost.

Marcin Zaborski

Salon polityczny Trójki, Puls Trójki Polskie Radio Trójka


Za rozmowy polityczne na najwyższym poziomie merytorycznym przy zachowaniu wysokiej kultury osobistej. Za wnikliwość, która wprawiła w zakłopotanie już niejednego polityka, a słuchaczowi nie pozwoliła odejść od radioodbiornika. Za pytania, które sami chcielibyśmy zadać rządzącym oraz bycie głosem tych, którzy takiej możliwości nie mają.

TORpeda

za udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać

Marcin Antosiewicz

Wiadomości TVP


Za rzeczowe i dynamiczne relacje z bieżących wydarzeń w Niemczech. Za odwagę w trakcie przygotowywania reportaży z miejsc ataków terrorystycznych w Tunezji, pogrążonej w kryzysie Grecji oraz opisywanie sytuacji uchodźców na Węgrzech. Za kompleksowe relacjonowanie kryzysu imigracyjnego i bycie zawsze w centrum wydarzeń ważnych dla całej Europy.

Dominika Długosz

Rozmowa Polityczna Polsat News2, Wydarzenia Polsat


Za przybliżanie sejmowych wydarzeń z różnych punktów widzenia. Za rzetelne podsumowania najważniejszych wiadomości dnia oraz prostotę i dynamikę rozmów, nie pozbawiającą ich merytoryki i profesjonalizmu. Za stawianie trafnych pytań i uzyskiwanie cennych odpowiedzi od publicystów, polityków i ekspertów.

Rafał Stańczyk

„Polscy ratownicy w Nepalu”, TVP Info


Za to, że pomimo trudnych warunków, wytrwale towarzyszył polskim ratownikom i jako pierwszy zrealizował materiał pokazujący ich dramatyczne chwile podczas ewakuacji z grożącego zawaleniem rumowiska. Za wytrwałe śledzenie ich poczynań, nawet w sytuacjach niebezpiecznych. Za ukazanie, jak trudna jest praca grupy poszukiwawczo-ratowniczej.

Przemysław Wenerski

Czarno na białym TVN24


Za przystępne reportaże prezentujące najważniejsze wydarzenia polityczne z nowej perspektywy, dzięki czemu rzeczy trudne stają się zrozumiałe dla każdego widza. Za pokazywanie spraw pominiętych, za odkrywanie ich drugiego dna. Za analizowanie politycznych obietnic wyborczych i rozliczanie tych, którzy je składali.

Arleta Zalewska

Polska i Świat TVN24, Fakty TVN


Za szybkie i rzetelne relacjonowanie wydarzeń politycznych. Za wytrwałe śledzenie poczynań polityków, zwłaszcza podczas tegorocznych kampanii wyborczych. Za nowatorskie podejście do ukazywania sejmowych kulis. Za wyróżniające się materiały, do których wplata wyważoną dawkę humoru i ironii.

DetonaTOR

za publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów

Jacek Czarnecki

Radio ZET


Za ujawnienie nieprawidłowości związanych ze służbowym wyjazdem do Madrytu posłów Prawa i Sprawiedliwości i ich żon. Za ujawnienie nadużyć jakich się dopuścili się pobierając zaliczki na podróż samochodami, mimo wcześniejszego zarezerwowania biletów lotniczych. Za efekt publikacji, po której politycy stracili miejsca w partii, a temat monitorowania poselskich delegacji był w Polsce szeroko komentowany.

Justyna Kopińska

„Elbląg gwałtu nie widzi”, Duży Format, Gazeta Wyborcza


Za wstrząsający tekst, dotyczący procesu w sprawie zgwałcenia tłumaczki przez ratowników medycznych podczas wyjazdu służbowego. Za trudną rozmowę z ofiarą, dzięki której ujawniono nieudolność systemu sądowniczego w sprawie gwałtów i ich sprawców. Za wyjątkową wrażliwość na ludzkie problemy oraz podejmowanie tematów niewygodnych i spychanych na margines.

Tomasz Patora

„Krematorium bezcześciło zwłoki?”, Superwizjer TVN


Za rzetelnie i wytrwale prowadzone śledztwo dziennikarskie, które ujawniło skandal w bytomskim krematorium, w którym bezczeszczono ludzkie zwłoki. Za przyczynienie się do ponownego wszczęcia postępowania przeciwko właścicielowi krematorium. Za materiał, który odbił się szerokim echem nie tylko w świecie mediów, ale także wywołał dyskusję o praktykach panujących w zakładach pogrzebowych. Za wzorową dziennikarską postawę i upór w dążeniu do prawdy.

Piotr Rąpalski,
Dawid Serafin

„Tauron na sponsora Areny “był nagrany”. Kulisy handlu halą w Czyżynach”, Gazeta Krakowska


Za dotarcie do nieprawidłowości w przeprowadzaniu konkursu na sponsora tytularnego Kraków Areny. Za dogłębną i kompleksową analizę działań podjętych przez organizatorów imprez. Za przykład lokalnego dziennikarstwa, które zyskało wydźwięk ogólnopolski i doprowadziło do dymisji prezesa Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.

Tomasz Skory

„Gigantyczna odprawa dla nowej szefowej resortu infrastruktury”, RMF FM


Za uzyskanie i upublicznienie informacji, dotyczącej zawyżonej odprawy jaką miała dostać, po odejściu ze spółki akcyjnej PKP, była członek zarządu Maria Wasiak. Za to, że wiadomość błyskawicznie obiegła media i wywołała dyskusję na temat wypłacania zarządom zawyżonych pensji. Za doprowadzenie do sytuacji, na skutek której Maria Wasiak zdecydowała się przekazać swoja odprawę na cele dobroczynne.

AkumulaTOR

za ładowanie nas pozytywną energią

Kamil Baleja,
Katarzyna Wilk

Lepsza połowa dnia RMF FM


Za sprawianie, że druga połowa dnia zawsze jest tą lepszą. Za świeżość, charyzmatyczne poczucie humoru i rozbawianie słuchaczy do łez. Za merytoryczne przygotowanie do każdej audycji oraz udowadnianie, że młodzi dziennikarze potrafią przekazywać istotne wiadomości, a przy tym ładować pozytywną energią.

Sylwia Dekiert,
Przemysław Babiarz

Droga do zdrowia. Magazyn biegacza TVP Sport


Za stworzenie energetycznego duetu zachęcającego do aktywności fizycznej nie tylko biegaczy, ale także pozostałych fanów zdrowego trybu życia. Za garść praktycznych porad podanych krótko, treściwie i dynamicznie. Za przekazywanie wiadomości o sporcie lekko i z humorem, a jednocześnie w oparciu o wiedzę ekspertów. Za zmotywowanie niejednego lenia do większej aktywności fizycznej.

Rafał Jemielita,
Patryk Mikiciuk

Gwiazdy czterech kółek TVN Turbo


Za zaciekawienie widzów tematyką motoryzacyjną i przyjazne wprowadzanie ich w samochodowy klimat. Za sprawianie, że samochód staje się żywym bohaterem. Za przekazywanie wiedzy motoryzacyjnej w sposób zrozumiały dla każdego i wywoływanie uśmiechu na twarzy nie tylko u fanów czterech kółek.

Andrzej Milewski

andrzejrysuje.pl


Za rysunki pełne ciętych ripost, którymi ironicznie i celnie komentuje codzienne wydarzenia w Polsce. Za pełne humoru relacjonowanie tegorocznej prezydenckiej kampanii wyborczej. Za natychmiastowe reagowanie na absurdy otaczającej nas rzeczywistości i publikowanie nowych rysunków niemal bezpośrednio po danym wydarzeniu.

Mateusz Tomaszuk,
Jan Kruczkowski-Dziergowski

Absolutnie niepoważni Polskie Radio Czwórka


Za humor na wysokim poziomie w przedpołudniowej czwartkowej audycji. Za śmieszne i mądre żarty trafiające do słuchaczy w różnym wieku. Za stworzenie duetu uzupełniającego się w każdym calu i pozostawiającego rozmówcom dużą swobodę. Za wywiady prowadzone tak lekko, jakby goście siedzieli we własnej kuchni.

ObserwaTOR

za prawdziwe opowieści z innego - choć często bliskiego nam - świata

Ewa Ornacka,
Piotr Pytlakowski

„Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii”


Za porywający cykl wywiadów o kobietach, których spokojna codzienność została zmącona przez śmierć, aresztowania, bądź porwania najbliższych im mężczyzn. Za ukazanie ich determinacji w nierównej walce o godność, przeciwko mafii i skorumpowanym organom ścigania. Za zachowanie dynamiki, a zarazem taktu przy przekazywaniu historii tych przez lata pomijanych postaci, których wyznania rzucają nowe światło na najgłośniejsze sprawy kryminalne ostatnich lat.

Dariusz Rosiak

Raport o stanie świata Polskie Radio Trójka


Za program, który pokazuje z bliska problemy świata współczesnego, a szczególnie zza reportaż „Zabić jak najwięcej osób i umrzeć” traktujący o walce Kurdów z radykalnym Państwem Islamskim. Za reporterskie poświęcenie i ryzykowanie własnym życiem dla przybliżenia realiów wojny z islamskimi fundamentalizmem. Za wzruszające rozmowy przenoszące słuchacza na Bliski Wschód.

Filip Springer

„13 pięter”


Za poruszenie w sposób innowacyjny, ciekawy i edukacyjny problemu rynku mieszkaniowego w Polsce. Za pokazanie, że życie „na swoim” nie oznacza końca problemów mieszkaniowych. Za ukazanie absurdu systemu pożyczek i spłat oraz przedstawienie przyczyn i skutków jego funkcjonowania w naszym kraju.

Maciej Wesołowski

„Szpagat w pionie. W drodze przez Indie”


Za stworzenie nietypowego obrazu współczesnych Indii i zderzenie panujących stereotypów z rzeczywistością. Za reportaż, który uchwycił klimat tego dynamicznie zmieniającego się kraju i nakreślił na nowo portret typowego Hindusa. Za zmysłowe i wzruszające wędrówki, które weryfikują nasze wyobrażenia o kulturze indyjskiej.

Ewa Winnicka

„Angole”


Za pełną empatii i szczerości serię reportaży opowiadających historie sukcesów i porażek Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich. Za ukazanie społecznego przekroju bohaterów i wielu twarzy, jakie przybiera emigracja. Za dotarcie do prawdziwych historii, często skrywanych nawet przed bliskimi i zachowanie realizmu wypowiedzi niezakłócanych pytaniami autora.

ProwokaTOR

gdzie nagradzamy ludzi mediów za decyzje, które dają nam do myślenia

Piotr Ibrahim Kalwas

„Milczenie owiec. Kalwas o uboju rytualnym”, Duży Format, Gazeta Wyborcza


Za pokazanie dwóch twarzy islamskiej tradycji: brutalnych praktyk podczas Święta Ofiarowania w Aleksandrii oraz wierzących muzułmanów, którzy przeciwstawiają się ich bezwzględności. Za fakt, że samemu będąc muzułmaninem podjął się poruszenia tematów, o których wciąż wiemy niewiele. Za realizm opisu wydarzeń oraz zestawienie kontrastujących opinii, w celu głębszego przedstawienia tematu.

Michał Rachoń

Telewizja Republika


Za ryzykowną decyzję o nagraniu telefonem komórkowym i internetową relację na żywo z przesłuchania prezydenta Bronisława Komorowskiego. Za chęć pokazania pełnego obrazu wydarzenia, pomimo braku akredytacji dla operatora Telewizji Republika. Za prawdziwie dziennikarską postawę w informowaniu o tym, o czym inne media donosiły jedynie fragmentarycznie. Za sprowokowanie debaty na temat stronniczości środków masowego przekazu.

Robert Rient

„Świadek”


Za wstrząsającą książkę, będącą trudnym wyznaniem autora o wykluczeniu ze świata świadków Jehowy. Za przełamanie tabu i opisanie bezwzględnych zasad rządzących hermetycznym środowiskiem zboru, przez co skazał się na ostracyzm z ich strony. Za poruszający opis drogi od zniewolenia do wolności.

Bogdan Rymanowski

„Zamach na prawdę”


Za wywiad-rzekę z Małgorzatą Wassermann, który ujawnił nieznane dotychczas oblicze wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku. Za sprawność w uzyskiwaniu odpowiedzi ukazujących gorszące fakty o polsko-rosyjskich układach po katastrofie prezydenckiego samolotu. Za dociekliwość i zręczne prowadzenie polemiki, które odkryły kulisy działań prokuratury i innych służb.

Błażej Strzelczyk

„Trans z Jezusem”, Tygodnik Powszechny


Za odwagę podjęcia niewygodnego dla Kościoła tematu na łamach pisma katolickiego. Za wywiad łamiący stereotypy i odkrywający zaściankowość polskiego myślenia. Za zachowanie empatii i wrażliwości podczas opisywania przeżyć ludzi, którzy poddali się korekcie płci. Za napiętnowanie polskich fobii i nietolerancji wobec transseksualizmu.

InicjaTOR

w którym nagradzamy dziennikarzy za to, że pokazują, że można inaczej

Rafał Betlejewski

Betlejewski. Prowokacje. TTV


Za stworzenie nowej formuły programu, w którym to przypadkowe osoby są jego głównymi bohaterami. Za prowokowanie przechodniów do reakcji i interwencji. Za pokazywanie, jak często ludzie bywają obojętni wobec cudzego cierpienia. Za uświadamianie, poprzez rozmowy z uczestnikami swoich eksperymentów, jak należy się zachować w ekstremalnych sytuacjach.

Katarzyna Gryga

Przepis na prawo TVP Info


Za tłumaczenie skomplikowanych przepisów prawnych w sposób zrozumiały dla laika. Za ukazywanie, jak postępować wśród zawiłości prawnych oraz przybliżanie, jak radzić sobie z podstawowymi zagadnieniami prawnymi bez pomocy prawnika.

Jacek Prusinowski

Tu jest Polska kanał Youtube, Sedno Sprawy Radio Plus


Za nową formułę programu, pokazującą, że poważne rozmowy z politykami nie muszą odbywać się w profesjonalnym studiu, ale można przeprowadzić je nawet na dworcu. Za spokój i profesjonalizm prowadzącego, a także brak taryfy ulgowej dla którejkolwiek z opcji politycznych. Za pluralizm polityczny i dbałość o obiektywność dziennikarską.

Jakub Rużyłło

Tony z betonu Polskie Radio Trójka


Za obalanie stereotypów i pokazywanie, że raperzy to prawdziwi artyści, znakomici tekściarze i wnikliwi obserwatorzy. Za odwagę, niedopasowanie do konwencji i akceptację dla innych brzmień. Za spojrzenie na kulturę hip-hop od strony twórcy, a nie krytyka muzycznego.

Dorota Wellman

Wysokie Obcasy, Gazeta Wyborcza


Za felietony, w których przełamuje swój rozrywkowy wizerunek telewizyjny. Za udowodnienie, że osoba ściśle powiązana ze światem show-biznesu może (i powinna) poruszać tematy poważne. Za dające do myślenia artykuły, wyróżniające się bezkompromisowym stylem i właściwą dozą ironii. Za warte oklasków wyjście z telewizyjnego światka i tym samym pokazanie, że pracując w nim, nie trzeba decydować się na jednowymiarowość.

ReformaTOR

za materiały, które zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem

Ludmiła Anannikova

„Była matka szuka pracy. Jak wrócić na rynek po 32 latach?”, Duży Format, Gazeta Wyborcza


Za reportaż, który zmienia spojrzenie na matki dzieci niepełnosprawnych. Za opisanie historii wielu matek, które przez lata opiekowały się niepełnosprawnymi dziećmi i z powodu braku czasu na pracę utrzymywały się tylko z zasiłku, a po śmierci dzieci zostały bez środków do życia. Za pokazanie ułomności polskiego systemu opieki socjalnej i rynku pracy, który nie chce zatrudniać kobiet w średnim wieku.

Maciej Czarnecki,
Mariusz Jałoszewski,
Tomasz Kwaśniewski

„Uchodźcy w Polsce. Więcej wiedzy, mniej strachu.”, Gazeta Wyborcza


Za stworzenie szczegółowego kompendium wiedzy na temat przyjmowania uchodźców do Polski i jego następstw. Za materiał, który ich nie osądza ani nie krytykuje ale ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości związanych z przyjęciem uchodźców do naszego kraju. Za inicjatywę, którą podjęło ponad 40 polskich redakcji.

Michał Fuja

„Trener bił zawodników”, Uwaga! TVN


Za przedstawienie sprawy trenera tajskiego boksu, który poniżał swoich podopiecznych. Za doprowadzenie do postawienia zarzutów i skazania trenera. Za danie widzom do myślenia, zwrócenie uwagi na nadużycia wśród pedagogów i pokazanie, jak ważna jest czujność rodziców.

Martyna Wojciechowska,
Marek Kłosowicz

“Ludzie Duchy”


Za nagłośnienie sprawy Kabuli - afrykańskiej albinoski, która chce zostać prawniczką. Za poruszający dokument, dzięki któremu widzowie sfinansowali jej wymarzone studia. Za nagłośnienie tragicznej sytuacji albinosów w Tanzanii, którzy są tam celem polowań. Za uświadomienie, że w XXI wieku istnieją państwa, w których nie szanuje się życia ludzkiego.