NOMINOWANI 2018

AuTORytet

w którym nagradzamy dziennikarzy za to, że możemy się od nich uczyć rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów

W tej kategorii nie znajdziecie standardowej listy nominacji. Wybierając z listy propozycji pomocniczych lub wpisując własną propozycję w puste miejsce, sami możecie wskazać, kto dla Was jest dziennikarskim AuTORytetem wyróżniającym się wartościowym dorobkiem zawodowym oraz wysokim poziomem całokształtu pracy dziennikarskiej.

NawigaTOR

Katarzyna Borowiecka

ABC Popkultury - zestaw powiększony, Polskie Radio Trójka


Za audycję, która popkulturę ukazuje zawsze w kontekście istotnych zjawisk społecznych. Za interesujące analizy prowadzone na antenie w towarzystwie zaproszonych do studia specjalistów.

Artur Domosławski

Polityka


Za poruszanie i wyjaśnianie nieznanych dotychczas w polskich mediach bieżących spraw Ameryki Łacińskiej. Za przybliżanie oblicza kryzysu w Wenezueli, o którym świat nie chce dziś mówić.

Marcin Makowski

Do Rzeczy, Wirtualna Polska


Za cykl wywiadów dotyczących polskiego życia politycznego i społecznego, a przede wszystkim ich aktualną wobec bieżących wydarzeń tematykę. Za celnie stawiane pytania, które prowadzą do udzielenia odpowiedzi na ważne dla społeczeństwa polskiego kwestie.

Michał Okoński

Tygodnik Powszechny


Za inspirujące teksty publikowane podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Za najwyższą jakość sportowej publicystki i przybliżanie sylwetek piłkarzy, trenerów oraz innych bohaterów piłkarskiego świata.

Patryk Słowik

Dziennik Gazeta Prawna


Za bieżące analizy i śledztwa w sprawie afery reprywatyzacyjnej, ułatwiające czytelnikowi zrozumienie zależności, jakie niesie za sobą sprawa zwrotu kamienic. Za wierność faktom i zachowywanie zdrowego, dziennikarskiego obiektywizmu.

TORpeda

Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki

Dziennik Gazeta Prawna


Za odkrycie i monitorowanie sprawy procederu importu antracytu z Donbasu przez Rosję do Polski. Za serię artykułów, rozbudowane publikacje o problemie i analizy dokumentów, które skutkowały nałożeniem sankcji na firmy importowe przez Stany Zjednoczone.

Michał Kolanko

Rzeczpospolita


Za rzetelne informacje o sytuacji na polskiej scenie politycznej, każdorazowe zaangażowanie w pracę nad materiałem i obecność w centrum wydarzeń. Za śledzenie wydarzeń związanych z nowelizacją ustawy o IPN i ich relacjonowanie wzbogacone o cenne komentarze.

Grzegorz Łakomski

Ujawniamy nową instrukcję HEAD. Ekspert: dokument napisany według najgorszych wzorców, Wirtualna Polska


Za zdemaskowanie wadliwego projektu dokumentu dotyczącego organizacji lotów rządowych samolotów. Za niezłomność i szybkość w docieraniu do informacji dotyczących niepokojących procedur związanych z lotami VIP.

Paweł Pieniążek


Za jedyne w Polsce bieżące relacje reporterskie dotyczące zapomnianej przez polskie media wojny w Syrii. Za systematyczne przekazywanie kluczowych dla konfliktu informacji, przy wykorzystaniu nie tylko tradycyjnych kanałów przekazu, ale i mediów społecznościowych.

Dawid Serafin

Onet


Za przekrojowy reportaż będący efektem ponad rocznej pracy nad sprawą zabójstwa i oskórowania studentki sprzed 19 lat. Za dotarcie do świadków, rzetelne dziennikarskie śledztwo i niezłomność w docieraniu do informacji w sprawie Roberta J., która została nazwana największą zagadką w historii polskiej kryminalistyki.

AkumulaTOR

Tomasz Broda

Zrób sobie…, Wprost


Za stworzenie satyrycznej i niebanalnej rubryki, odbiegającej od schematu znanego z innych tygodników. Za kreatywność, urozmaicanie przekazu oraz rozbawianie czytelników tygodnika.

Michał Janczura

TOK FM


Za kreatywne, pełne wiedzy i dystansu felietony piłkarskie prezentujące Mundial od zaplecza. Za humor oraz prawdziwie sportową pasję, przenikającą przez ekran.

Jacek Laskowski

TVP Sport


Za pełne emocji komentowanie Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Za trafne, również krytyczne, uwagi o występie Polaków na Mundialu. Za zabawę słowem oraz humor, które oddają atmosferę na boisku.

Movie się

Filmweb


Za merytoryczną krytykę oraz profesjonalne recenzje najważniejszych pozycji filmowych we współczesnej kulturze. Za porywające dyskusje oraz pasję, które ładują odbiorców pozytywnymi emocjami.

Andrzej Sołtysik

As w Kinie, Meloradio


Za audycję która przybliża słuchaczom obraz światowego kina w sposób fachowy i profesjonalny. Za interesujące rozmowy i udowodnienie, że stworzenie filmowej atmosfery przez radiowy mikrofon jest możliwe.

DetonaTOR

Andrzej Gajcy, Andrzej Stankiewicz

„Amerykańskie sankcje wobec polskich władz”, Onet


Za dotarcie do dokumentów demaskujących kryzys w relacjach między polskim a amerykańskim rządem, wywołany przyjęciem ustawy o IPN. Za szybką i rzetelną analizę pism, które MSZ starało się zatuszować.

Grzegorz Głuszak

25 lat za niewinność. Sprawa Tomasza Komendy, Uwaga! TVN, Superwizjer TVN


Za ujawnienie wstrząsających szczegółów 18-letniego niesłusznego pobytu w więzieniu Tomasza Komendy. Za zwrócenie uwagi na problem nadużywania władzy przez policję i prokuraturę.

Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka

„GetBack zaglądał nam w PESEL” , Rzeczpospolita


Za ujawnienie, że firma windykacyjna w nielegalny sposób, otrzymała od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wrażliwe dane, w celu weryfikacji adresów swoich dłużników. Za konsekwentne odkrywanie kolejnych nieprawidłowości.

Bertold Kittel, Anna Sobolewska, Piotr Wacowski

Polscy neonaziści, Superwizjer TVN


Za dziennikarstwo wcieleniowe, które ukazało działania polskich neonazistów. Za odwagę i wywołanie społecznej dyskusji o granicy swobodnego wyrażania poglądów.

Katarzyna Włodkowska

„Baletowa szkoła przemocy. “Tato, oni mnie tam bili”, Duży Format, Gazeta Wyborcza


Za ujawnienie przemocy, stosowanej podczas zajęć prowadzonych w warszawskiej szkole baletowej. Za wywołanie dyskusji o psychicznych skutkach obsesyjnej dyscypliny.

ObserwaTOR

Tomasz Grzywaczewski

„Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”


Za opowieść o codziennym życiu w tzw. państwach nieuznawanych. Za oddanie panującej wśród mieszkańców republik postsowieckich atmosfery w kontekście sytuacji polityczno-społecznej tych państw.

Jacek Hołub

„Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”


Za reportaż poruszający kwestię niepełnosprawności dziecka z punktu widzenia jego opiekuna. Za ukazanie trudu życia codziennego matek niepełnosprawnych dzieci.

Marek Sygacz

„Rakka”, Polsat News


Za bycie jednym z pierwszych polskich dziennikarzy relacjonujących walkę o syryjską Rakkę. Za podejmowanie ryzyka i realizację unikalnych ujęć w strefie objętej konfliktem.

Ewa Winnicka

„Był sobie chłopczyk”


Za reporterskie śledztwo w sprawie dwuletniego dziecka, którego śmierć rodzice ukrywali przez dwa lata. Za dokonanie szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń i ukazanie od środka systemu działań śledczych, policji i prokuratury.

Ilona Wiśniewska

„Lud. Z grenlandzkiej wyspy”


Za opowieść ukazującą przekrojowo życie na dalekiej Północy. Za zachowanie obiektywizmu w opisie i przełamanie stereotypu odciętej od cywilizacji Grenlandii.

ProwokaTOR

Renata Grochal

„Afera pedofilska w Słupsku - czego nie zrobił Robert Biedroń”, Newsweek


Za podjęcie dziennikarskiego śledztwa ukazującego próby ukrycia skandalu pedofilskiego przez współpracowników prezydenta Słupska. Za poruszenie tematu zaniedbań wśród samorządowców.

Szymon Jadczak

„Piłka nożna i gangsterzy”, Superwizjer TVN


Za materiał ukazujący powiązania klubu sportowego Wisła Kraków ze środowiskiem przestępczym. Za sprowokowanie dyskusji nad patologiami panującymi w polskim środowisku piłkarskim.

Piotr Maciążek, Jakub Wiech

„Zagadka Piotra Niewiechowicza – jak wymyślony ekspert publikował teksty, zdobywał niejawne informacje o Baltic Pipe i obnażał słabość państwa”, Energetyka24


Za dziennikarską prowokację ujawniającą słabość i nieudolność państwa wobec narzędzi wojny informacyjnej. Za pokazanie, że bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni nie jest odpowiednio chronione.

Adriana Rozwadowska

cykl tekstów o firmie Amazon, Gazeta Wyborcza


Za oddanie głosu pracownikom wykorzystywanym przez firmę Amazon. Za odwagę i nieustępliwość w demaskowaniu korporacji i pokazanie, jak wielkie firmy próbują wpływać na dziennikarzy.

Rafał Woś

„Lewico, czas na współpracę z PiS. Trzeba budować z Kaczyńskim demokratyczny socjalizm” , Gazeta.pl


Za sprowokowanie społeczeństwa, dziennikarzy i polityków do dyskusji na temat polskiej sceny politycznej. Za odwagę i zmuszenie do refleksji nad własnymi poglądami.

InicjaTOR

Rafał Gębura

„7 metrów pod ziemią”


Za poruszanie problemów społecznych w rozmowie ze zwykłym bohaterem. Za udowadnianie, że rzetelne treści można tworzyć na różnych platformach.

Rafał Hetman

Outriders


Za reportaże „Czysta woda" i „Bagaż", podejmujące istotne problemy społeczne współczesnego świata. Za przeniesienie reportaży multimedialnych do formatu społecznościowych stories bez szkody dla treści materiału.

Non/fiction – nieregularnik reporterski


Za promowanie niezależnego dziennikarstwa i stworzenie nowej przestrzeni dla publikacji i dyskusji młodych twórców. Za innowacyjną formę i angażowanie odbiorców w tworzenie magazynu.

Pismo. Magazyn Opinii


Za stworzenie miejsca, w którym o zjawiskach współczesności pisze się w przystępny, a jednocześnie wnikliwy sposób. Za przedstawianie istotnych tematów w neutralnym tonie i w różnych formach.

Redakcja Onet

96 wspomnień


Za utworzenie portalu smolensk.onet.pl poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej. Za rozmowy z rodzinami i bliskimi ofiar, w których nie ma miejsca na dyskusje polityczne i konflikty.

ReformaTOR

Grzegorz Bogdał, Anna Golus

„Kopiuj, wklej, przylej”, Tygodnik Powszechny


Za odkrycie, że kandydatka PiS na Rzecznika Praw Dziecka dr Sabina Zalewska w swoich publikacjach plagiatowała teksty innych autorów. Za przyczynienie się do rezygnacji kandydatki z ubiegania się o funkcję RPD.

Justyna Kopińska

„Pedofilia w Kościele. Ksiądz gwałcił 13-latkę. Nadal odprawia msze”, Duży Format, Gazeta Wyborcza


Za nagłośnienie sprawy 13-latki, więzionej i gwałconej przez duchownego. Za reportaż, który przyczynił się do historycznego wyroku nakładającego karę odszkodowania i dożywotniej renty dla ofiary księdza-pedofila.

Paweł Ławiński, Marcin Wyrwał, Edyta Żemła

cykl publikacji o nieprawidłowościach w Żandarmerii Wojskowej, Onet


Za cykl materiałów o mobbingu i nadużyciach seksualnych w Żandarmerii Wojskowej, który przyczynił się do zmian kadrowych w polskiej armii. Za obnażenie fałszowania dokumentów wśród najwyższych rangą członków armii.

Janusz Schwertner

„Tutaj nie jestem księdzem. Jak się pracuje w Szlachetnej Paczce”, Onet


Za ujawnienie mobbingu w Stowarzyszeniu „Wiosna”, stosowanego przez księdza Jacka Stryczka. Za publikację, która doprowadziła do jego rezygnacji z funkcji prezesa Szlachetnej Paczki.

Tomasz Sekielski

„Człowiek, który wiedział za dużo”, Teoria Spisku, Fokus TV


Za rzucenie nowego światła na sprawę zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów sprzed ćwierć wieku. Za pracę dziennikarską, która doprowadziła do ponownego wszczęcia śledztwa przez prokuraturę.