.

Laureaci

7. Edycja Plebiscytu - 2013 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 7. Edycji Plebiscytu MediaTory

AUTORYTET
ks. Adam Boniecki
NAWIGATOR
Michał Krzymowski [Newsweek]
TORPEDA
Tomasz Skory [RMF FM]

Za rzetelność, profesjonalizm i najwyższe standardy. Za odważne śledztwa i opisywanie brutalnej politycznej rzeczywistości bez medialnego lukru. Za ukazywanie polityki od kuchni, a tym samym odsłanianie najciekawszych i najistotniejszych mechanizmów rządzenia państwem.

 

Za celne i odważne komentarze, zarówno na antenie radia, jak i na portalach społecznościowych, na temat bieżących spraw toczących się w Polsce i za granicą. Za codzienny „Subiektywny przegląd prasy” na RMF24.pl, w którym inteligentnie i z dużym poczuciem humoru przedstawia najważniejsze tematy dnia.
 
AKUMULATOR
Filip Chajzer [Dzień Dobry TVN, TTV]
DETONATOR
Mariusz Szczygieł [Duży Format, Gazeta Wyborcza]
OBSERWATOR
Agata Grzybowska, Wojciech Karpieszuk [Duży Format, Gazeta Wyborcza]
Za doskonały przykład empirycznego dziennikarstwa. Chociaż tematy reportaży nie należą do bardzo poważnych, autor zawsze wyjątkowo dokładnie je dokumentuje i sprawdza wszystko na własnej skórze, nawet jeśli może na tym ucierpieć.

 

Za wstrząsający reportaż o kobiecie skazanej za zabójstwo 6-letniego pasierba, która po kilku latach od odbycia kary podjęła pracę w szkole i została ekspertem MEN. Za wywołanie burzliwej dyskusji na temat zacierania się wyroku w polskim prawie i skłonienie polityków oraz instytucji państwowych do zajęcia stanowiska w sprawie. Za połączenie sił fotoreporterki i reportażysty. Za publikację, która zwróciła uwagę na problem skrajnej nietolerancji wobec homoseksualistów w Ugandzie. Za trafny opis społeczeństwa dławionego nieufnością nawet wobec najbliższych oraz zmuszające do namysłu fotografie przedstawiające jego ofiary.
 
PROWOKATOR
Odejście z "Uważam Rze"
INICJATOR
WOK - Wszystko o Kulturze [TVP 2]
REFORMATOR
Piotr Waglowski [serwis vagla.pl]
 
Za odważną decyzję rezygnacji z pracy w jednym z największych tygodników w Polsce w imię lojalności ze zwolnionym redaktorem naczelnym Pawłem Lisickim. Za udowodnienie, że w polskim dziennikarstwie przywiązanie do własnych ideałów i praca w zgodzie z samym sobą są nadal dla wielu wartościami nadrzędnymi. Za program ukazujący kulturę nie tylko ze studia telewizyjnego, a przede wszystkim z miejsc najważniejszych dla niej wydarzeń. Za uświadamianie, co obecnie dzieje się w kulturze – zarówno tej wysokiej, jak i popularnej – oraz wskazywanie, jak można w niej uczestniczyć. Za śledztwa obywatelskie, których nie powstydziliby się najlepsi dziennikarze. Za konsekwentne patrzenie władzy na ręce, komentowanie i kontrolowanie rzeczywistości prawnej dla dobra społeczeństwa. Za to, że od 16 lat pokazuje jak dbać o swoje prawa w tzw. społeczeństwie informacyjnym.

6. Edycja Plebiscytu - 2012 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 6. Edycji Plebiscytu MediaTory

AUTORYTET
Marek Niedźwiedzki
NAWIGATOR
Konrad Piasecki [Kontrwywiad RMF FM]
TORPEDA
Krzysztof Berenda [Fakty Ekonomiczne RMF FM]

Za rzetelność, profesjonalizm i najwyższe standardy.

.

Za dociekliwość i bezkompromisowość w porannych rozmowach z politykami, które dawno wyszły poza ramy reporterstwa, a zyskały rys publicystyczny. Za skuteczne uzyskiwanie od rozmówców opinii, które często wyznaczają temat debaty publicznej całego dnia. Za obiektywizm, nie tak oczywisty w dobie dzisiejszych podziałów, dzięki któremu stał się jednym z najbardziej wpływowych dziennikarzy politycznych w kraju.

 

Podwyżki cen benzyny, sprawa Amber Gold, korzystne oprocentowanie pożyczek – te i inne ekonomiczne zagadki rozwiązywał na antenie RMF FM w tym roku. Nie trzeba nikogo długo przekonywać, że w czasach kryzysu gospodarczego przystępne i kompetentne przekazywanie wiadomości gospodarczych jest dla słuchaczy bezcenne. Nominowany za rzetelne „Fakty Ekonomiczne”, w których objaśnia często niezrozumiałe zagadnienia gospodarki i ekonomii oraz zdradza, jak się w nich odnaleźć.
 
AKUMULATOR
Tomasz Zimoch [Polskie Radio]
DETONATOR
Tomasz Patora [Afera solna (Uwaga! TVN)]
OBSERWATOR
Wojciech Jagielski [Wypalanie praw]
Za sportowy komentarz pełen wielkich emocji, energii oraz wizji dużo głębszej, niż ta telewizyjna. Za to, że dzięki niemu mecze Polaków na Euro 2012 brzmiały dużo lepiej, niż wyglądały, a najbardziej plastycznym i barwnym miejscem był w tym czasie eter Polskiego Radia. Za to, że dzięki swojemu stylowi kibicowania, pokładom energii i inicjowaniu ogólnonarodowych akcji takich jak akcja „flaga”, stał się idolem wszystkich polskich (i nie tylko) kibiców.

 

Za zdemaskowanie działań firm, które sól odpadową – przeznaczoną m. in. do posypywania dróg – sprzedawały przetwórniom jako sól spożywczą. Za wielomiesięczne śledztwo, uparte poszukiwanie niezbitych dowodów i odwagę w zdobywaniu informacji. Za reportaż, który wstrząsnął polskim społeczeństwem i wywołał szereg dyskusji na temat pracy służb sanitarnych. Za odwagę w zdobywaniu niebitych dowodów. Za sprawą materiału w całym kraju przeprowadzono kontrole zakładów przetwórczych, w wyniku których zabezpieczono kilkaset ton szkodliwego produktu. Za reportaż o mieszkańcach RPA, który stanowi nie tylko studium rewolucji i ewolucji społecznej, ale również odnosi się do rozczarowań, które z nich wynikają. Za wyjątkowość stylu, dzięki której reportaż przekracza granice non-fiction, zbliżając się do literackiej opowieści. Za to, że pomimo wszystko w tej opowieści największą rolę niezmiennie odgrywają niezafałszowane fakty.
 
PROWOKATOR
Szymon Hołownia
INICJATOR
Wojciech Bojanowski [Czarno na białym (TVN24)]
REFORMATOR
Energia kobiet [Gazeta Wyborcza]
Za to, że zrezygnował z pracy w tygodniku “Newsweek”, nie zgadzając się z jego linią redakcyjną. Za ostrą, publiczną ocenę redakcji, w której pracował. Za to, że swoim odejściem zamanifestował sprzeciw wobec publikowania jego zdaniem nierzetelnych materiałów w jednym z najbardziej opiniotwórczych tygodników w Polsce. Za decyzję, która pociągnęła za sobą falę rozmów na temat obniżania wartości na polskim rynku medialnym oraz za to, że pozostał w zgodzie ze swoim własnym, wewnętrznym głosem dziennikarza. Za innowacyjne i niekonwencjonalne materiały, które pokazują rzeczywistość w, wydawać by się mogło, najprostszej, ale zarazem bardzo oryginalnej postaci. Za niesztampowe podejście do tematu, dzięki któremu widz wprowadzony jest w „inny świat” od samego początku. Za świeże i nietypowe podejście do sprawy, a jednocześnie pełne zaangażowanie w przedstawianą historię. Za trud wkładany w pokazywanie rzeczywistości taką, jaka jest naprawdę oraz za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów i udowodnienie, że nawet najbardziej kontrowersyjne sprawy można przedstawić w sposób niebanalny. Za kontynuowanie i wzmocnienie debaty o równości zainicjowanej przez Kongres Kobiet. Za reportaże, artykuły i raporty zwracające uwagę na trudności, a nierzadko absurdy, z jakimi konfrontują się kobiety w życiu codziennym. Za uświadamianie, że walka o poprawę jakości życia kobiet w Polsce, wciąż dyskryminowanych w polityce, biznesie, życiu rodzinnym, jest konieczna i możliwa do wygrania. Za próbę zrozumienia przyczyn, leżących u podstaw krzywdzącego układu sił oraz za usiłowanie wywarcia realnego wpływu na władze państwowe i ich rolę w zwalczaniu nierówności.

5. Edycja Plebiscytu - 2011 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 5. Edycji Plebiscytu MediaTory

AUTORYTET
Monika Olejnik
NAWIGATOR
Andrzej Stankiewicz [Newsweek]
TORPEDA
Maciej Woroch [Fakty, TVN]

Za rzetelność, profesjonalizm i najwyższe standardy.

.

Stały bywalec programów publicystycznych, w których analizuje aktualną rzeczywistość. Nie bez powodu również spora część jego artykułów trafiła na okładki kolejnych numerów Newsweeka. Dociekliwość podczas prezentacji raportu Millera zbiłaby z tropu każdego urzędnika państwowego, a tegoroczna kampania wyborcza nie miała przed nim żadnych tajemnic. Nominowany za komentowanie bieżących problemów świata polityki w sposób całkowicie obiektywny i merytoryczny oraz za trafne pytania, które potrafią zaskoczyć niejednego polskiego polityka.

 

Za umiejętność pogodzenia szybkości z zaangażowaniem w pracy reportera. Za to, że każdemu tematowi poświęca tyle czasu i uwagi, ile on wymaga, a mimo to pozostaje jednym z najszybszych i najbardziej płodnych dziennikarzy telewizyjnych. Za coraz rzadziej spotykaną zdolność dostrzegania tego, co innym umyka w pogoni za newsem.
 
AKUMULATOR
Maciej Orłoś ["Teleexpress", TVP1]
DETONATOR
Irena i Jerzy Morawscy ["Czekając na sobotę", HBO]
PROMOTOR
Filmweb24 Magazyn [Filmweb.pl]
Już od 20 lat bezkolizyjnie prowadzi cieszący się największą popularnością i sympatią pociąg w Polsce, który nie tylko nigdy się nie spóźnia, ale i wyznacza telewidzom pory dnia, dzielącego się na „przed i po Teleexpresie”. Odbiorcy zasiadają przed telewizorami o godzinie siedemnastej nie tylko po to, by poznać najważniejsze informacje dnia, ale i zażyć dawkę optymizmu w postaci podsumowania prowadzącego, który żartem czy przyniesionym „z ulicy” absurdem poprawi humor po nawet najmniej pokrzepiających wiadomościach.

 

Irena i Jerzy Morawski stworzyli wstrząsający materiał o nudzie. W dokumencie (oraz towarzyszącym filmowi tekście „My się nigdy nie nudzimy”, który ukazał się równolegle w Dużym Formacie), opowiedzieli o młodych mieszkańcach polskiej wsi bez perspektyw, dla których sobotnie wyjście na dyskotekę jest sensem życia. Dziennikarze dotarli do ludzi powiązanych z miejscowym klubem „Nokaut”, jego bywalców i obsługi. Towarzyszyli bohaterom reportażu nie tylko podczas imprezy, ale spędzili z nimi także kilka dni powszednich, w których głównym zajęciem jest… oczekiwanie na sobotę. Reportaż odbił się szerokim echem w debacie publicznej, stał się punktem wyjścia do dyskusji nie tylko o prowincji, ale o sposobach jej opisywania i diagnozy. Utworzony w tym roku działu publicystyki filmowej stał się domem dla stałej dawki felietonów, reportaży ze światowych festiwali i analitycznych artykułów, które jakością nie ustępują tym drukowanym w tradycyjnej prasie. To także próba odczarowania Internetu jako miejsca jedynie dla krótkich, newsowych informacji i promowanie wpływowej krytyki filmowej w sieci.
 
PROWOKATOR
Andrzej Poczobut [Gazeta Wyborcza]
INICJATOR
Tomasz Sianecki ["Ciąg dalszy nastąpił", TVN]
REFORMATOR
Zwierzęta są jak ludzie, czują! [akcja programu "Uwaga!", TVN]
Za to, że z piórem w ręku walczy w obronie wartości demokratycznych na Białorusi. Za odwagę, bezkompromisowość i niezłomną wierność prawdzie, mimo świadomości, że ceną za jej opisywanie może być osobista wolność. Za upór i konsekwencję, a także siłę charakteru, której dał wyraz pisząc tajne notatki z pobytu w więzieniu w Grodnie. Za to, że łącząc pracę dziennikarza z walką o suwerenną ojczyznę, dla wielu stał się ambasadorem wolności słowa. Za program, którego misją jest pokazywanie tego, co było, przez pryzmat tego, co dzieje się dzisiaj. Za cykliczne przypominanie o zdarzeniach, które wstrząsnęły opinią publiczną równo dziesięć lat wcześniej i ich analizę z zupełnie nowej perspektywy. Za przypominanie, iż historia jest zapisem zwykłej codzienności i pokazywanie, jak upływ czasu zmienia nasze postrzeganie świata. Za cykl reportaży pokazujących okrucieństwo wobec zwierząt. Za nagłośnienie powszechnego problemu, o którym wszyscy milczeli. Za udowodnienie, że zwierzęta też czują. Za piętnowanie tych, którzy zachowują się nieludzko wobec czworonogów. Za uświadamianie o obowiązkach właścicieli i prawach zwierząt.

4. Edycja Plebiscytu - 2010 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 4. Edycji Plebiscytu MediaTory

AUTORYTET
Wojciech Mann
NAWIGATOR
Piotr Zaremba [Rzeczpospolita]
TORPEDA
Krzysztof Skórzyński [Fakty, TVN]

Za rzetelność, profesjonalizm i najwyższe standardy.

.

Za pokazywanie polityki od podszewki, skrupulatną analizę decyzji władzy i precyzyjne wyjaśniania niuansów, które wpływają na obraz naszej sceny politycznej.

 

Za szybkość i rzetelność dziennikarza newsowego. Za materiały po katastrofie Smoleńskiej, w których odznaczył się nie tylko nienaganny warsztatem, ale i pełnym wyczucia podejściem do tematu i bohaterów.
 
AKUMULATOR
Martyna Wojciechowska [Kobieta na krańcu świata, TVN]
DETONATOR
Tomasz Patora [Uwaga, TVN]
PROMOTOR
Akcja "Krótka piłka - zapytaj kandydata" [TVN24.pl, Onet.pl]
Za pokazywanie jak żyją kobiety z najodleglejszych krańców Ziemi – zawsze z uśmiechem i kosmiczną dawką pozytywnej energii.

 

„Molestuje pacjentki, zamiast je leczyć” - za odkrycie nieetycznych metod cenionego polskiego seksuologa, który w czasie badania dopuścił się molestowania swoich pacjentek. Za akcję, dzięki której każdy internauta mógł odpytać kandydata na prezydenta. Za pokazanie, że nasz głos równa się dziś głosowi dziennikarza, a przyszłego prezydenta można "zagiąć" nie ruszając się sprzed komputera.
 
PROWOKATOR
Tomasz Sekielski
INICJATOR
Anita Werner i Paweł Siennicki [Dwa Ognie, Polska The Times]
REFORMATOR
Janusz Weiss [Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie, Radio Zet]
Za sprowokowanie do myślenia ile znaczą słowa w świecie polityki i za postawienie pytania czy marionetką są wyborcy czy wybierani. Za niesamowitą atmosferę wywiadów, wyszukaną alegorię pytań, odwagę w zadawaniu niesztampowych pytań i przywracanie ochoty do interesowania się polityką. Za to, że przez telefon potrafi zdziałać więcej, niż wielu dziennikarzy osobiście. Że już od 20 lat w swojej audycji obnaża niekompetencję urzędników, załatwia ważne sprawy i wykpiwa absurdy polskiej rzeczywistości.

3. Edycja Plebiscytu - 2009 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 3. Edycji Plebiscytu MediaTory

AUTORYTET
Hanna Krall
NAWIGATOR
Piotr Najsztub [Przekrój, Viva]
TORPEDA
Anita Werner [TVN]

Za tworzenie wielkich reportaż z małych fragmentów rzeczywistości, a także za podsumowanie w "Różowych ptasich piórach" ostatniego półwiecza z jedyną swojego rodzaju gracją i kunsztem.

.

Za to, że wciąż jest królem wywiadu prasowego, a hasło "Najsztub pyta" kojarzy sie czytelnikom z zawsze satysfakcjonującymi odpowiedziami.

 

Za refleks, błyskotliwość i profesjonalizm pokazywany na każdym kroku, za kobiecość w męskim świecie mediów.
 
AKUMULATOR
Rafał Bryndal [Radio Zet]
DETONATOR
Katarzyna Świerczyńska [Dziennik]
PROMOTOR
Szkoła mistrzów fotografii [Gazeta Wyborcza]
Za pokazywanie polskiej rzeczywistości w krzywym zwierciadle jako "Tępy doktor na ostrym dyżurze".

 

"Wynajęła brzuch. Będzie walczyć o dziecko" (Dziennik) - za opisanie bezprecedensowej sprawy surogatki chcącej odzyskać dziecko, za próbę ustalenia czy matką jest kobieta, która je urodziła, czy ta, która je wychowała. Jedyna szkoła, do której z przyjemnością uczęszczają Polacy. Za sprawą wybitnych fotografów GW oraz internautów- Polacy uczą się jak robić dobre zdjęcia.
 
PROWOKATOR
Jacek Żakowski [Polityka]
INICJATOR
Jarosław Kuźniar [TVN]
REFORMATOR
Kampania społeczna "Przeżyć raka" [Wprost]
Za otwartą krytykę agresji słownej panującej w wirtualnym świecie w artykule "Chamstwo hula w internecie" na łamach Gazety Wyborczej. Za błyskotliwość i lekkość rozmów w Poranku w TVN24, których mógłby pozazdrościć niejeden showman. Za zmierzenie się z trudnym tematem i wytrwałą walkę o zmianę rzeczywistości, za przypomnienie nam o tym, że życie ma się tylko jedno, i że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć.

2. Edycja Plebiscytu - 2008 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 2. Edycji Plebiscytu MediaTory

AUTORYTET
Bogdan Rymanowski [TVN]
NAWIGATOR
Szymon Hołownia [Newsweek]
TORPEDA
Wojciech Jagielski [Gazeta Wyborcza]

Za profesjonalizm w każdym calu i każdym prowadzonym programie, za rzetelny i dżentelmeński komentarz, za pasję i najwyższe standardy pracy w przygotowaniu filmu dokumentalnego "Szpieg".

.

Za nowy i świeży, katolicki głos w polskiej publicystyce.

 

Za szybkość w docieraniu w najniebezpieczniejsze rejony świata, za bycie tam, gdzie nie mogą być inni.
 
AKUMULATOR
Wojciech Cejrowski
DETONATOR
Anna Ferens i Ewa Stankiewicz [TVN]
PROMOTOR
TVN24
Za pozytywną dawkę energii z najdalszych krańców świata ("Audycja podzwrotnikowa", Trójka), za egzotyczne poczucie humoru ("Boso przez świat", TVP), za upór w głoszeniu własnych poglądów ("Po mojemu", TVN Style).

 

"Trzech kumpli"- za film dokumentalny, który rzucił nowe światło na sprawę śmierci Stanisława Pyjasa oraz jego przyjaźni z Bronisławem Wildsteinem i Leszkiem Maleszką.  
 
PROWOKATOR
Michał Majewski i Paweł Reszka [Dziennik]
INICJATOR
TVP i TVN
REFORMATOR
Gazeta Wyborcza
Za odważną decyzję rezygnacji z pracy w jednym z największych tygodników w Polsce w imię lojalności ze zwolnionym redaktorem naczelnym Pawłem Lisickim. Za udowodnienie, że w polskim dziennikarstwie przywiązanie do własnych ideałów i praca w zgodzie z samym sobą są nadal dla wielu wartościami nadrzędnymi. Za wspólną transmisję WOŚP i pokazanie, że w słusznej sprawie warto połączyć siły nawet z konkurentem.  

1. Edycja Plebiscytu - 2007 rok

Kliknij, by poznać wszystkich nominowanych w 1. Edycji Plebiscytu MediaTory

AUTORYTET
Kamil Durczok [TVN]
NAWIGATOR
Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski [TVN]
TORPEDA
Katarzyna Kolenda-Zaleska [TVN]

Za rzetelność, profesjonalizm i najwyższe standardy.

.


 

 
 
AKUMULATOR
Szymon Majewski [TVN]
DETONATOR
Marcin Kącki [Gazeta Wyborcza]
PROMOTOR
Jakub Sufin [TVN24.pl]

 

Seksafery w Samoobronie.  
 
PROWOKATOR
Stanisław Janecki [Wprost]
INICJATOR
Fakty RMF FM [RMF FM]
REFORMATOR
Brygida Frosztęga [TVP2]
Okładka z Angelą Merkel karmiącą piersią braci Kaczyńskich. Za niebanalne podejście do polityków. Magazyn Ekspresu Reporterów. Bohater materiału "Uporczywa terapia", sparaliżowany i proszący o eutanazję Janusz Świtaj dostał pracę.

 

Albumy

Obejrzyj zdjęcia z poprzednich gali finałowych oraz innych wydarzeń, w których braliśmy udział.

Więcej

Laureaci

Dzięki tej zakładce przypomnisz sobie zwycięzców wszystkich edycji plebiscytu MediaTory.

Więcej

MediaWeek

MediaTory to nie tylko plebiscyt i wielka gala, ale również "Subiektywne podsumowania tygodnia w mediach".

Więcej

Biuro prasowe

Skontaktuj się z biurem prasowym, pobierz informacje prasowe i grafiki promocyjne.

Więcej